logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Anioły śniegu - James Thompson
Anioły śniegu
by: (author)
3.17 15
Taki kryminał napisałby Simon Beckett, gdyby mieszkał za kręgiem polarnym. Najlepszy kryminalny debiut według magazynu "Booklist". Realizowany jest film na podstawie powieści. Lektura obowiązkowa dla fanów Stiega Larssona,Henninga Mankella i Jo Nesbo. "Booklist" ,,Rzadko jest tak zimno, nawet w... show more
Taki kryminał napisałby Simon Beckett, gdyby mieszkał za kręgiem polarnym.
Najlepszy kryminalny debiut według magazynu "Booklist".
Realizowany jest film na podstawie powieści.
Lektura obowiązkowa dla fanów Stiega Larssona,Henninga Mankella i Jo Nesbo.
"Booklist"

,,Rzadko jest tak zimno, nawet w południowej części kręgu polarnego. Jest przez to jakoś dziwnie. Zmysły są zarazem wyostrzone i przytłumione. Odsłonięte części ciała najpierw pieką, potem bolą, wreszcie drętwieją. Znika dotyk i węch.
Jesteśmy na pustkowiu, około trzydziestu metrów na wschód od głównej drogi. Dwadzieścia metrów od nas na północ stoi stodoła dla chorych i rodzących reniferów. Aslak ma tysiące renów, całkiem nieźle z nich żyje. Jego dom, drogi, ceglany, w ranczerskim stylu, wznosi się kolejnych sto metrów na północy wschód. W dalekich oknach mrugają bożonarodzeniowe światełka. Na południe i na zachód ciągną się tylko jałowe pola i zamarznięte lasy.
Panuje tu nastrój osamotnienia, a raczej opuszczenia. Miejsce wydaje się wręcz idealne
na morderstwo. Wyobrażam sobie, jak zabójca skręca z głównej drogi, gwałtownie wyłącza silnik, gasi światła. Zanim całkiem się zatrzyma, ślizga się jeszcze kawałek po szosie. Niebo jest zasnute chmurami, mrocznego popołudnia nie oświetlają ani księżyc, ani gwiazdy. Najbliższe domostwa, w jedną stronę stoją w odległości futbolowego boiska, w drugą - dwóch boisk. Morderca ma spokój i czas. A jeśli usłyszy jakiś hałas albo zobaczy światła, wystarczy tylko, że uruchomi samochód i odjedzie, zanim ktokolwiek go zauważy.

Przejmujący mróz i ciemność fińskiej zimy tworzą niesamowitą atmosferę w powieści, która jest wspaniałym przykładem skandynawskiego noir.
"USA Today"

Kaamos - czas tuż przed Bożym Narodzeniem, dwa tygodnie nieustającej ciemności
i paraliżującego mrozu - w pó3nocnej Finlandii najbardziej ponura pora roku. Nieubłagana noc i ekstremalny chłód za kręgiem polarnym sprawiają, że każdy odchodzi od zmysłów - niektórzy wtedy mogą nawet zabić"

Na śnieżnym pustkowiu zostają odnalezione zwłoki aktorki - pięknej imigrantki z Somalii. Jej ciało jest straszliwie okaleczone, wycięto na nim rasistowski napis. Śledztwem kieruje inspektor Kari Vaara. Vaara, kiedyś gliniarz-bohater w wielkiej metropolii, wrócił do rodzinnego miasteczka leczyć niezagojone rany.
Teraz znalazł się pod silną presją: chce rozwiązać zagadkę morderstwa bez pomocy z zewnątrz. Bestialskie zabójstwo mogło być zbrodnią rasistowskiej nienawiści, zbrodnią na tle seksualnym - albo jednym i drugim. Vaara wie, że musi trzymać media z dala od tej potencjalnie wybuchowej sprawy, która może wstrząsnąć Finlandią, odizolowanym krajem bojącym się stawić czoło własnej ksenofobii.

Trudne śledztwo zaczyna odbijać się na życiu Vaary i na jego małżeństwie.
Młoda amerykańska żona inspektora, Kate, która spodziewa się ich pierwszego dziecka,
nie potrafi się przyzwyczaić do surowego arktycznego klimatu i do fińskiej kultury - do ciszy i izolacji. Tymczasem sam Vaara, dręczony wspomnieniami traumatycznego dzieciństwa i nieudanego pierwszego małżeństwa, odkrywa, że przeszłość depcze mu po piętach: podejrzewa, że zabójcą może być bogaty mężczyzna, dla którego przed laty zostawiła go żona, i któremu Vaara poprzysiągł śmierć...
show less
Format: papier
ISBN: 9788324142361
Publisher: Amber
Pages no: 336
Edition language: Polski
Bookstores:
Community Reviews
Pablos czytelnik
Pablos czytelnik rated it
3.0 James Thompson - "Anioły śniegu"
Inspektor Kari Vaara stanął kiedyś naprzeciw człowieka uzbrojonego. Musiał zabić, lub zostałby zabity. Akcja skończyła się roztrzaskanym przez kulę kolanem, które na zawsze wykluczyło go z funkcji patrolowego. Jednak za skuteczność został odznaczony medalem i pozwolono mu wybrać sobie nagrodę. Stwie...
Other editions (2)
Books by James Thompson
On shelves
Share this Book
Need help?