logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Bogowie pragną krwi - Anatol France
Bogowie pragną krwi
by: (author)
6.50 150
Rewolucja Francuska pozytywnie zmieniła nasz świat, a jednocześnie jej okres Wielkiego Terroru jawi się jako całkowite zaprzeczenie początkowych ideałów. Zginęło wówczas na gilotynie nie tylko wielu wrogów rewolucji, ale i jej twórców i orędowników. Ludzie nie rozumiejący tego wymyślili formułę... show more
Rewolucja Francuska pozytywnie zmieniła nasz świat, a jednocześnie jej okres Wielkiego Terroru jawi się jako całkowite zaprzeczenie początkowych ideałów. Zginęło wówczas na gilotynie nie tylko wielu wrogów rewolucji, ale i jej twórców i orędowników. Ludzie nie rozumiejący tego wymyślili formułę "rewolucja pożera własne dzieci". France pokazuje o co w tym wszystkim chodziło. Ukazuje on proces powolnej zamiany rewolucji w religię, partii w kościół, wypowiedzenia wojny ateizmowi i Oświeceniu.

Jest to książka o narodzinach i zmierzchu Wielkiego Terroru 1793-1794. Mimo tego, że kontekst historyczny był dla autora drugorzędny, jest to jeden z najlepszych i najwierniejszych ujęć historycznych Rewolucji, posunięty do najdrobniejszych detali (jak np. pogoda).

Niniejsze wydanie - poprzedzone kilkunastostronicowym wstępem Mariusza Agnosiewicza Dlaczego w czasie Rewolucji Francuskiej tępiono ateizm? oraz uzupełnione 230 przypisami i wieloma ilustracjami z tej epoki - zawiera gruntowne opracowanie historyczne nieomówionego w książce kontekstu historycznego, ze szczególnym uwzględnieniem relacji rewolucji z religią i kościołem.  

źródło opisu: http://www.racjonalista.pl
źródło okładki: http://www.racjonalista.pl
show less
Format: papier
ISBN: 9788362503094
Publisher: Racjonalista
Pages no: 239
Edition language: Polski
Bookstores:
Community Reviews
chrispu
chrispu rated it
4.5 Bogowie łakną krwi
Ta książka jest niesamowita. Jest to całkiem inne spojrzenie na rewolucję francuską, odmienne od tego co uczono w szkołach. Musiałem po jej przeczytaniu sięgnąć do opisów rewolucji by dokładnie zrozumieć co się wtedy wydarzyło. Generalnie, jak dla mnie, jest to strasznie "dołująca" powieść - ale i c...
Other editions (2)
Books by Anatol France
On shelves
Share this Book
Need help?