logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Bollywood dla początkujących - Krzysztof Lipka-Chudzik
Bollywood dla początkujących
4.50 20
Pierwsza polska książka poświęcona fenomenowi Bollywoodu. Bollywood dla początkujących to książka nie tylko dla fanów kina z Bombaju, ale także dla osób, które Bollywoodu nie znoszą. Autor, przybliżając zarówno teorię, jak i historię kinematografii z północy Indii, rozprawia się ze stereotypami... show more
Pierwsza polska książka poświęcona fenomenowi Bollywoodu.
Bollywood dla początkujących to książka nie tylko dla fanów kina z Bombaju, ale także dla osób, które Bollywoodu nie znoszą. Autor, przybliżając zarówno teorię, jak i historię kinematografii z północy Indii, rozprawia się ze stereotypami oraz mitami narosłymi wokół fenomenu kina bollywodzkiego.
Filmy z Bombaju to nie tylko śpiew, taniec i miłość. To także sensacja, fantastyka, dramat… Tutaj tradycja nieustannie walczy o lepsze z nowoczesnością, realizm miesza się z fantastyką, a Wschód styka się z Zachodem. W tak różnorodnym repertuarze każdy znajdzie dla siebie coś interesującego, nawet jeśli darzy wyjątkową niechęcią trzygodzinne romanse z piosenkami.
Także dzieje Bollywoodu to rozpisana na kilka pokoleń fascynująca saga, której kolejne rozdziały nieustannie dopisuje życie. Za kulisami bombajskiego kina nie brakowało burzliwych romansów, małżeńskich zdrad, mrożących krew w żyłach zdarzeń, samobójstw, politycznych machinacji i gangsterskich porachunków... a także artystycznych poszukiwań, intrygujących eksperymentów i wybitnych arcydzieł, które dziś, nierzadko po upływie całych dziesięcioleci, świat z zachwytem odkrywa na nowo.
Jaką rolę w dziejach indyjskiego kina odegrali: francuski operator, niemieckie U-Booty, australijska kaskaderka, polscy stoczniowcy, japońskie buty, angielskie spodnie i rosyjska czapka? O tym wszystkim traktuje niniejsza książka – pierwszy w Polsce przewodnik po egzotycznym świecie Bollywoodu.
Krzysztof Lipka-Chudzik (ur. 1972) – od blisko 10 lat współpracuje z serwisem www.stopklatka.pl. Na swoim koncie ma także publikacje w takich serwisach jak: www.esensja.pl, webesteem.art.pl, kazet.prv.pl, www.belowradars.com, w miesięczniku „Cinema”, w magazynach: „Premiery” i „Chichot”. Kinem indyjskim zajmuje się od roku 2006. Opublikował m.in. cykl artykułów „Dlaczego Bollywood?”, teksty: „Om Shanti Om, czyli jak odrodziło się kino”, „Gangster i Gandhi”, „Był sobie Bollywood”. Opracował przewodnik filmowy do kolekcjonerskiego wydania DVD „Om Shanti Om”.Ulubiony film: „Sholay”, ulubiony reżyser: Guru Dutt, ulubiony aktor: Amitabh Bachchan, ulubiona aktorka: Zeenat Aman.
show less
Format: paperback
ISBN: 9788376482682
Publisher: Prószyński i S-ka
Pages no: 424
Edition language: Polski
Category:
Cultural, India
Bookstores:
Other editions (1)
Books by Krzysztof Lipka-Chudzik
On shelves
Share this Book
Need help?