logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Bornholm, Bornholm - Hubert Klimko-Dobrzaniecki
Bornholm, Bornholm
3.63 20
Niemcy, początek drugiej wojny światowej. Horst Bartlik jest przeciętnym, niewyróżniającym się mężczyzną, który prowadzi spokojne, pozbawione wybuchów namiętności życie. Dwa wydarzenia zmieniają jego losy. Odkrycie, że nie kocha już swojej żony oraz wyjazd na wojnę. Skierowany do bazy na... show more
Niemcy, początek drugiej wojny światowej. Horst Bartlik jest przeciętnym, niewyróżniającym się mężczyzną, który prowadzi spokojne, pozbawione wybuchów namiętności życie. Dwa wydarzenia zmieniają jego losy. Odkrycie, że nie kocha już swojej żony oraz wyjazd na wojnę. Skierowany do bazy na Bornholmie mężczyzna budzi się powoli do życia, odzyskuje dawną pewność siebie, męskość. Nie spodziewał się, że wojna przyniesie mu szansę na miłość.

Historia Bartlika przerywana jest opowieścią młodego mężczyzny. Jego jedyną słuchaczką jest pogrążona w śpiączce matka: bohaterka jego historii. Obiekt synowskiej miłości i nienawiści. Obu bohaterów łączy to samo, powtarzane wciąż na nowo i różnymi głosami pragnienie. I coś jeszcze.

Dwie narracje, dwie historie splecione niewidzialną nicią przypadku lub przeznaczenia. Bohaterowie najnowszej powieści Dobrzanieckiego znajdują się w stanie ciągłego napięcia. Walczą. Z instynktami, pragnieniami, emocjami. Walczą o zachowanie godności, o prawo do decydowania o swoim życiu.

"Bornholm, Bornholm" to poruszający i wzruszający obraz osamotnienia i wewnętrznej walki opowiedziany przez autora, który najważniejsze z prawd opowiada stylem balansującym na granicy powagi i żartu. Dobrzaniecki kreuje świat, który obserwujemy z uśmiechem lub grymasem niedowierzania. Jednak ostatecznie odpowiedzi na zadane pytania odnaleźć będziemy musieli sami.  

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2011
źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,2912,Bornholm.%20Bornholm
show less
Format: papier
ISBN: 9788324014996
Publisher: Znak
Pages no: 240
Edition language: Polski
Category:
Cultural, Poland
Bookstores:
Community Reviews
carac
carac rated it
4.0 Bornholm, Bornholm
„Bornholm, Bornholm” – ogólnie rzecz ujmując – jest o braku porozumienia między bliskimi, a co za tym idzie – niemożności nawiązania relacji pełnej ufności i wzajemnego zrozumienia. A jest to wręcz konieczne, by np. mąż po iluś latach małżeństwa nie musiał zastanawiać się nad sensem przysięgi małżeń...
Books by Hubert Klimko-Dobrzaniecki
On shelves
Share this Book
Need help?