logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Comédia infantil - Henning Mankell, Anna Topczewska
Comédia infantil
by: (author) (author)
Wojna domowa w Mozambiku. José Antonio Maria Vaz pewnej nocy słyszy strzały. Chwilę później, na scenie teatru sąsiadującego z jego piekarnią, znajduje rannego chłopca. To Nelio, o którym piekarz słyszał już wiele opowieści. Umierający prosi o przeniesienie go na dach - tam właśnie opowie swoją... show more
Wojna domowa w Mozambiku. José Antonio Maria Vaz pewnej nocy słyszy strzały. Chwilę później, na scenie teatru sąsiadującego z jego piekarnią, znajduje rannego chłopca. To Nelio, o którym piekarz słyszał już wiele opowieści. Umierający prosi o przeniesienie go na dach - tam właśnie opowie swoją dramatyczną historię. Napad bandytów na wioskę, w której urodził się ten chłopiec o niezwykłej mocy, jego tragiczne rozstanie z rodziną, życie na ulicy i w końcu przyłączenie się do gangu.
Mankell pisze o krzywdzie dzieci, które musiały szybko wydorośleć i chwycić za broń, aby przetrwać w kraju opętanym wojną domową. Pyta o granicę pomiędzy zwierzętami a ludźmi, szczególnie niewyraźną w czasach wojennych. I ubolewa nad tym, że młodzi ludzie tak często stają się narzędziem w rękach dorosłych walczących z innymi dorosłymi.
Piękna, poruszająca, wielowarstwowa powieść, a jednocześnie najważniejsza i najczęściej tłumaczona książka Mankella spoza cyklu kryminalnego.

Zawsze jest taka święta godzina w teatrze - między próbą a spektaklem, między trzecią a piątą. Zazwyczaj wtedy teatr jest pusty. Któregoś razu o tej porze siedziałem na widowni i zastanawiałem się nad tym i owym. Nagle silny wiatr wtargnął przez drzwi i komin na scenę.
Po chwili ukazał się słoneczny promień i doznałem olśnienia, jak napisać tę historię.
Henning Mankell

Mankell jest mistrzem w opowiadaniu historii.
"The San Francisco Chronicle"

Pisarstwo godne podziwu... Jego cechą jest poszukiwanie metafory i znaczenia, które czynią prozę Mankella niezmiernie atrakcyjną.
"The Boston Globe"

Mankell wpisuje się w świetną tradycję tych pisarzy, których twórczość przekracza granice konkretnego gatunku, po to by stać się literaturą zaangażowaną społecznie i poruszającą..
Michael Ondaatje

Comédia infantil łączy w sobie elementy poesji i realizmu w opisach tragicznej rzeczywistości. Bohaterowie są wiarygodni i na długo pozostają w pamięci. To realizm magiczny i prawdziwa literacka magia.
"Östgöta Correspondenten"

Autor daje nam czyste arcydzieło. Nie ma innego słowa na określenie tej książki.
"Sundsvalls Tidning"

Henning Mankell (ur. 1948), jeden z najpopularniejszych pisarzy szwedzkich. Jednocześnie wybitny dziennikarz i człowiek teatru. Stał się sławny dzięki serii powieści kryminalnych, których bohaterem jest komisarz Wallander. Książki Mankella publikowane są w trzydziestu pięciu krajach. On sam mieszka na przemian w Szwecji i Mozambiku. Pomaga pisarzom afrykańskim, jest zaangażowany w walkę z AIDS, wspomaga również organizacje zajmujące się usuwaniem min przeciwpiechotnych na Czarnym Lądzie. Jego fascynacja Afryką zaowocowała kilkunastoma książkami o tym kontynencie. Nakładem W.A.B. ukazało się dotychczas siedem powieści Mankella: Fałszywy trop (2002), Piąta kobieta (2004), Morderca bez twarzy (2004), Biała lwica (2005), O krok (2006), Psy z Rygi (2006) oraz Mężczyzna, który się uśmiechał (2007). W planach wydawnictwa są też książki dla młodzieży. Comédia infantil (1995) została nominowana do nagrody Nordic Council Literature Prize oraz Swedish Publishers Association's August Prize.
www.henningmankell.com
show less
Format: paperback
ISBN: 9788374144087
Publisher: W.A.B.
Edition language: Polski
Bookstores:
Other editions (1)
Books by Anna Topczewska
Books by Henning Mankell
On shelves
Share this Book
Need help?