Comments: 13
dawid (guest) 5 years ago
Mógłbyś porównać czytnik Kobo z Pocketbookiem w kontekście softu?
Generalnie chodzi mi o takie szczegóły jak możliwość wgrania własnego fontu, możliwość sterowania podświetleniem poprzez gesty, słownik, prędkość zmiany stron, dostosowywanie wyglądu książki (justowanie, dzielenie wyrazów)

Obecnie posiadam Kobo Glo, ale zastanawiam się nad zmianą czytnika na inny, z ekranem +300ppi. W Kobo przeszkadza mi częsty brak reakcji na zmianę strony oraz brak łatwej bezprzewodowej wysyłki książek do urządzenia.
Więcej na ten temat będzie w drugiej części recenzji, choć do PocketBooków się nie odwoływałem. Nie ma modelu z ekranem 300 ppi tej marki, choć w tym roku można się spodziewać. Ale do konkretów:
- własna czcionka: bez problemu w obydwu;
- oświetlenie sterowane gestem: Kobo tak, PocketBook tylko w Cool Readerze (http://cyfranek.booklikes.com/post/1252035/coolreader-dla-czytnikow-pocketbook-przynosi-pozytywne-zmiany);
- własny słownik: Kobo po wgraniu łatki (http://cyfranek.booklikes.com/post/1365398/jak-zainstalowac-wlasny-slownik-w-czytniku-kobo-poradnik), PocketBook tak;
- zmiana stron: bez problemu;
- justowanie: Kobo tak (jest jeszcze w czytnikach Tolino i Bookeen), PocketBook nie;
- dzielenie wyrazów: Kobo tak (dodane 10 III 2017 r.: http://cyfranek.booklikes.com/post/1540298/podzial-wyrazow-w-czytnikach-kobo), PocketBook tak (opisałem instalację w tej recenzji: http://cyfranek.booklikes.com/post/1081677/pocketbook-basic-touch-recenzja-czytnika-ksiazek-z-ekranem-e-ink-pearl-6-czesc-i);
Jeśli coś jeszcze chcesz wiedzieć, to pytaj :)
dawid (guest) 5 years ago
A w twoim odczuciu, który z czytników ma najwygodniejszy soft, biorąc właśnie pod uwagę wymienione przeze mnie funkcje? Niekoniecznie musi to być wybór między akurat tymi dwoma. Mogę wziąć pod uwagę czytnik Tolino lub innej firmy.
Kobo to świetne urządzenie, ale drażni mnie ten dotyk. Lubię też mieć duże pole manewru jeśli chodzi o wygląd wyświetlanego ebooka - czyli marginesy, wybór czcionki itp. i tu Kobo sprawdza się znakomicie.
Nie boję się też bawić w nieoficjalne udoskonalenia. W Kobo soft mam zpathcowany, instalowałem też na nim androida (który niestety się nie sprawdził w moim przypadku). Wcześniej miałem Nooka Simple Touch i też soft miałem nieoryginalny.
Jeśli Kobo Ci się sprawdza a szukasz coś z 300 ppi, to spokojnie możesz przy firmie pozostać, skoro nie boisz się ogarnąć zmian w oprogramowaniu (np. dla słownika). Ekran w Glo HD jest bardzo dobry, z dotykiem nie miałem problemów. Jedynym nierozwiązanym problemem pozostaje podział na sylaby.
Za PocketBookiem by przemawiała bardzo dobra obsługa PDF i bezproblemowe wgranie dzielenia na sylaby. Ale kiedy pokażą model z ekranem 300 ppi - nie wiadomo. Najnowszego Tolino jeszcze nie wziąłem w obroty, ale z dotykiem coś mi nie pasuje (wybór odsyłaczy jakoś kiepsko działa, albo raczej nie działa). No i Kindle Paperwhite 3 też pozostaje silnym konkurentem.
Z Androidem się zgadzamy, też nie dla mnie. Chyba, że całkiem przeorganizowany jak w Sony czy Tolino. Po doświadczeniach z Icarusem, w Tolino otwartego Androida nie będę nawet próbował instalować. Szkoda czasu.
dawid (guest) 5 years ago
A ty którego czytnika używasz najczęściej?
Tego, który aktualnie testuję :P
Najfajniej chyba się czułem z Tolino Vision 2, ale nieopatrznie zamieniłem go na Tolino Vision 3 HD. Chyba więc teraz numer jeden to Kindle Paperwhite 3 dla książek przerobionych w calibre (justowanie, dzielenie wyrazów) a do PDFów PocketBook Sense (bo mniejszy od Touch Lux 2).
dawid (guest) 5 years ago
Tolino Vision 3 jest gorszy od Vision 2?
dawid (guest) 5 years ago
Co ciekawe pod androidem w Kobo dotyk i zmiana stron działa bardzo dobrze. Strony też zmieniają się dużo szybciej.
dawid (guest) 5 years ago
Obsługi pdf jak dla mnie może nie być :). Kindla jakoś nigdy nie brałem pod uwagę. Dzięki za uwagę na temat Tolino. Chyba faktycznie zostanę przy Kobo. Będę czekał na jakąś fajną promocję.

Z innej beczki. Zorganizuj może jakiś spis treści na stronie. Mam na myśli tu zwłaszcza wyeksponowanie testów czytników. Twoja strona jest chyba jedyną, na której można przeczytać obszerne testy czytników innych niż Kindle.
Dzięki za dobre słowo, postaram się jakoś to ogarnąć :)
W Tolino Vision 3 HD słabo dotyk jakoś działa, szczególnie przy przypisach. To takie pierwsze wrażenie, nie przeczytałem na nim żadnej książki jeszcze.
Mietek (guest) 5 years ago
Co do pobierania plików przez przeglądarkę - jest taki patch "Download all in browser". Nie testowałem, ale po nazwie można zgadywać, że powinien umożliwić pobieranie wszystkich plików przez przeglądarkę z każdej strony
Pliki EPUB można pobierać przez przeglądarkę bez patcha (jak już się otworzy strona), ale problem pojawia się wcześniej, na przykład podczas logowania do konta w chmurze. Z tym przeglądarka sobie nie radzi.