logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Dziennik Mistrza i Małgorzaty - Michaił Bułhakow;Jelena Sergiejewna Bułhakow
Dziennik Mistrza i Małgorzaty
5.00 5
Dziennik Michaiła Bułhakowa i jego żony Jeleny Siergiejewny: świadectwo tragicznego losu artysty w państwie totalitarnym; bogata dokumentacja życia geniusza literatury XX wieku, uzupełniona listami pisarza do władz państwowych ZSRR oraz do przyjaciół i rodziny; także historia życia zwyczajnych... show more
Dziennik Michaiła Bułhakowa i jego żony Jeleny Siergiejewny:

świadectwo tragicznego losu artysty w państwie totalitarnym;
bogata dokumentacja życia geniusza literatury XX wieku, uzupełniona listami pisarza do władz państwowych ZSRR oraz do przyjaciół i rodziny;
także historia życia zwyczajnych ludzi i obraz świata, który dziś jest już nie do odtworzenia;
dodatkowym walorem są fotografie oraz komentarze Wiktora Łosiewa, znawcy twórczości Bułhakowa (tu również znajdują się przejmujące fragmenty „dziennika choroby” prowadzonego przez Jelenę do ostatnich chwil życia męża).

Książka jest podzielona na dwie części.
Pierwsza z nich to prowadzony od 1921 roku dziennik Bułhakowa, w którym opisuje swoją aklimatyzację w wielkomiejskiej i drogiej Moskwie. Nie jest to jednak tylko zapis dokumentalny jego życia. Pisarz jest świadomy, że jego notatki mogą być czytane przez pokolenia, dba więc o szczegóły. Rejestruje pozornie niemające znaczenia detale – ceny produktów, zmiany tras tramwajów czy kursy walut.
Drugą część tej książki stanowią zapiski żony, Jeleny Bułhakowej, która od 1933 roku aż do śmierci pisarza na jego prośbę i często pod dyktando skrupulatnie prowadziła wspólny dziennik małżonków. Zapiski Jeleny to gromadzone z miłością i szacunkiem słowa, myśli i wspomnienia czynów człowieka, któremu poświęciła życie.
show less
Format: ebook
ASIN: 35402
Publisher: Muza S.A.
Pages no: 575
Edition language: Polski
Bookstores:
On shelves
Share this Book
Need help?