logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Emilka ze Srebrnego Nowiu - L.M. Montgomery
Emilka ze Srebrnego Nowiu
by: (author)
Do Kryształowej Wody dotarli o zachodzie słońca, który powlókł długie, piaszczyste wybrzeże różanym blaskiem, drogę zabarwił na czerwono, a pociemniałe jodłami wzgórze zaakcentował przelotną ostrością ołówkowego szkicu. Emilka rozejrzała się po swoim nowym otoczeniu i uznała, że jej się ono... show more
Do Kryształowej Wody dotarli o zachodzie słońca, który powlókł długie, piaszczyste wybrzeże różanym blaskiem, drogę zabarwił na czerwono, a pociemniałe jodłami wzgórze zaakcentował przelotną ostrością ołówkowego szkicu. Emilka rozejrzała się po swoim nowym otoczeniu i uznała, że jej się ono podoba. Widziała już duży dom wyzierający bielą ścian spoza welonu wysokich starych drzew. [...] Wzrok Emilki przyciągnął srebrny błysk wody pomiędzy ciemnymi świerkami - to była z pewnością sama Kryształowa Woda. Ponad klonowym laskiem strzelał w niebo spadzisty, złotobiały dach kościoła pobudowanego w dolinie.
Nagle wzrok Emilki padł na przyjazne, serdeczne okienko na strychu, zerkające spoza winorośli wspinającej się wysoko na czubek dachu. Dokładnie nad okienkiem, na opalizującym niebie, połyskiwał księżyc w nowiu - srebrzysty i smukły...

Mała bohaterka tego cyklu powieściowego autorki Ani z Zielonego Wzgórza jest dzieckiem wcześnie osieroconym. Po śmierci ojca rodzina matki zabiera ją na farmę Srebrny Nów, gdzie mają ją wychowywać dwie ciotki - stare panny, nie bardzo wiedzące, jak postępować z wrażliwym dzieckiem.
Emilka poznaje farmę i całą okolicę, idzie do szkoły, zdobywa przyjaciół, a swoje wrażenia spisuje w starannie ukrywanych na strychu listach do ojca. W lisach tych umieszcza swoje kolejne próby poetyckie - pisała wiersze od wczesnego dzieciństwa, a ojciec dobrze rozumiał ten wewnętrzny przymus przelewania uczuć na papier. Ciotka zaś zupełnie tego nie rozumie, Emilka musi wiec walczyć z nią o swoją duchową niezależność.
Tak jak i Ania z Zielonego Wzgórza książka o Emilce zawiera wiele wątków autobiograficznych Lucy Maud Montgomery.

Dalsze losy Emilki ze Srebrnego Nowiu przedstawia książka Emilka dojrzewa.  

źródło opisu: www.proszynski.pl
źródło okładki: www.proszynski.pl
show less
Format: papier
ISBN: 8372559775
Publisher: Prószyński i S-ka
Pages no: 400
Edition language: Polski
Bookstores:
Community Reviews
lacerta
lacerta rated it
5.0 Emilka z Księżycowego Nowiu
Montgomery jak zawsze niezastąpiona. Książka pełna uczucia. Emilka jest bardzo podobna do Ani, ale książka i tak jest unikatowa i niezwykła. Wspaniały świat stworzony przez Montgomery. Z chęcią wracam co jakiś czas do tej pozycji. Polecam każdemu, bo książki Lucy Maud Montgomery nie znają wieku.
Other editions (6)
Books by L.M. Montgomery
On shelves
Share this Book
Need help?