logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Fiasko. Podręcznik nieudanej egzystencji - Tomasz Mazur
Fiasko. Podręcznik nieudanej egzystencji
by: (author)
2.67 15
Czy można napisać filozoficzną książkę z przymrużeniem oka i na dodatek w sposób trafiający do szerokiej publiczności? Tomasz Mazur, filozof, stoik, wykładowca ze stopniem doktora w Instytucie Filozofii UW, ulubieniec mediów, za swój cel postawił upowszechnienie stoickiej myśli i pokazanie, że... show more
Czy można napisać filozoficzną książkę z przymrużeniem oka i na dodatek w sposób trafiający do szerokiej publiczności? Tomasz Mazur, filozof, stoik, wykładowca ze stopniem doktora w Instytucie Filozofii UW, ulubieniec mediów, za swój cel postawił upowszechnienie stoickiej myśli i pokazanie, że nauka Marka Aureliusza może być bardzo współczesnym narzędziem życia. Robi to w sposób przebiegły, a miejscami nawet pikantny - tworząc postać Tony'ego Kysto, którym może być każdy z nas.
Fiasko to przewrotny antyporadnik, który pokazuje wykroczenia współczesnego człowieka przeciwko samemu sobie, prowadzące go do klęski. W trzynastu rozdziałach - Nie lubić siebie, Uważać, że inni nas nie lubią, Rozpamiętywać przeszłość, Robić zbyt wiele rzeczy na raz, Stawiać sobie zbyt ambitne cele, Romansować, Pogrążać się w lęku, Wieść jałowe życie, Nie szukać dla siebie pomocy, Nie starać się dogadać z innymi ludźmi - autor stawia bezkompromisową diagnozę i odpowiada na pytania: Jakie są powody naszych niepowodzeń? Czemu marnujemy życie?
Opowieść można odczytać na wielu poziomach. Z jednej strony - na tym zupełnie podstawowym: jako zabawną relację z nieudanego, marnego życia - ale też można ją zinterpretować głębiej, np. jako zachętę do postawy stoickiej lub przewrotną próbę pokazania, że warto sobie radzić z przeciwnościami.
Fiasko to także obraz współczesnych społeczeństw, które pochłania konsumpcjonizm, rosnąca niepewność i brak wartości, a ludzka egzystencja pozbawiona jest sensu - przedstawiony w ironiczny i parodiujący poradniki sposób.  

źródło opisu: Wydawnictwo Carta Blanca 2012
źródło okładki: Wydawnictwo Carta Blanca 2012
show less
Format: papier
ISBN: 9788377051894
Publisher: Wydawnictwo Carta Blanca
Pages no: 200
Edition language: Polski
Bookstores:
Community Reviews
Czomper
Czomper rated it
2.0 Fiasko. Podręcznik nieudanej egzystencji
Do połowy raczej nużąca. Od mniej więcej połowy czyta się już lepiej. Liczyłam na trochę lepszy czarny humor (sugerowałam się opisem na okładce, który jest ciekawy i chwytliwy), choć nie powiem, kilka zabawnych zwrotów się znalazło. Najciekawsza sama przypowieść na końcu, reszta średnia. Spodziewała...
Other editions (2)
Books by Tomasz Mazur
On shelves
Share this Book
Need help?