Bohaterami książki są gimnazjaliści. Spotykają się w pierwszej klasie, a rozstają wraz z końcem szkoły, kiedy ich drogi rozchodzą się, bo trafiają do rozsianych po całej Warszawie szkół średnich. Różni ich wiele – zainteresowania, stan majątkowy, uroda, charakter i temperament. Łączy jedno –...
show more
Bohaterami książki są gimnazjaliści. Spotykają się w pierwszej klasie, a rozstają wraz z końcem szkoły, kiedy ich drogi rozchodzą się, bo trafiają do rozsianych po całej Warszawie szkół średnich.
Różni ich wiele – zainteresowania, stan majątkowy, uroda, charakter i temperament. Łączy jedno – wszyscy są uczniami klasy, której wychowawczynią jest polonistka, Barbara Czajka – osoba surowa, ale bardzo sprawiedliwa. Pierwowzorem postaci Barbary Czajki jest... Barbara Czajka, ulubiona polonistka autorki, która do dziś pracuje w Szkole Podstawowej nr 92 w Warszawie, prowadząc szkolną bibliotekę. To właśnie Barbara Czajka zaszczepiła autorce miłość do gramatyki i słowotwórstwa. Jak silne jest to uczucie, świadczy rozdział Ja pierniczę!, z którego można dowiedzieć się między innymi ile znaczeń może mieć słowo pierniczyć, gdy się doda do niego odpowiedni przedrostek.
Klasa pani Czajki w licznych plebiscytach prowadzonych przez biblioteki, książka znalazła się na liście najchętniej czytanych pozycji.
W 2004 roku trafiła na listę bestsellerów tygodnika „Wprost” w kategorii Dla dzieci i młodzieży stając się jedyną pozycją polskiego autora.
Fragmenty powieści znalazły się w podręczniku do języka polskiego dla 6 klasy szkoły podstawowej "Słowa na start" wydanym przez wydawnictwa: "Rożak", a potem "Nowa Era". Podręcznika i zeszytu do ćwiczeń dla I klasy gimnazjum zatytułowanego „Po polsku” i wydanego przez Wydawnictwa Szkolne PWN; Podręcznika „Okno na świat” dla klasy V, wydawnictwa Grupa Edukacyjna S.A. Teraz Wydawnictwa Szkolne PWN przygotowują zeszyt do ćwiczeń dla klasy II gimnazjum z fragmentami książki.
źródło opisu: www.piekarska.net
źródło okładki: www.piekarska.net
show less