logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Książki. Magazyn do czytania nr 4 (19) / Grudzień 2015 - Redakcja magazynu Książki
Książki. Magazyn do czytania nr 4 (19) / Grudzień 2015
50 lat z non-fiction. Dlaczego Truman Capote właściwie rozpoznał rewolucję w literaturze, ale na złym przykładzie - własnej książki "Z zimną krwią" - wyjaśnia Mariusz Szczygieł. Nobel za reportaż. Widziałam, jak patriarcha Wszechrusi przy ołtarzu odprawiał mszę "w intencji chwały rosyjskiej... show more
50 lat z non-fiction.
Dlaczego Truman Capote właściwie rozpoznał rewolucję w literaturze, ale na złym przykładzie - własnej książki "Z zimną krwią" - wyjaśnia Mariusz Szczygieł.

Nobel za reportaż.
Widziałam, jak patriarcha Wszechrusi przy ołtarzu odprawiał mszę "w intencji chwały rosyjskiej broni jądrowej" - Swietłana Aleksijewicz o nowej misji pisarza na Wschodzie opowiada Wacławowi Radziwinowiczowi i Grzegorzowi Nurkowi.

Jak non-fiction szkodzi literaturze.
Wiedzieliście, że porządnych kibli używano już na ziemiach dzisiejszego Pakistanu kilka tysięcy lat temu? I czy koniecznie musicie to wiedzieć? Pyta Marek Bieńczyk.

Rubież.
Premiera proroczego opowiadania Olgi Tokarczuk.

Zrób sobie "Gwiezdne wojny".
Z czego George Lucas poskładał największy hit popkultury - i dlaczego, choć to wydaje się proste, jest takie trudne - pisze Wojciech Orliński.

Jak Lord Vader zamieszał mi w głowie.
Ignacy Karpowicz wspomina swój pierwszy kontakt z odległą galaktyką.

Miłość esesmana.
Po co jeszcze raz o Auschwitz? Bo jak ujął to W.G. Sebald, żaden poważny człowiek nie myśli o niczym innym - o swojej nowej powieści "Strefa interesów" Łukaszowi Grzymisławskiemu opowiada Martin Amis.

Miłość w czasach cyfrowych.
Jeszcze nigdy w dziejach człowiek nie miał tak dużego wyboru swojej drugiej połówki. I nigdy nie cierpiał na tak wielki paraliż decyzyjny - pisze Milena Rachid Chehab.

Królestwo za lepsze danie.
Ima wstrętniej, tym kosztowniej - czyli o dawnym smaku wykwintnej ludzkości pisze Wojciech Nowicki.

Umierałam z Miłoszem.
Za jego życia miałam umowę z samą sobą, że nie opowiadam nikomu o tym, w czym biorę udział. Ale zapisywałam - nie tylko o swojej książce "Miłosz w Krakowie" Donacie Subbotko mówi Agnieszka Kosińska.

Święta pisarzy.
Białoszewski na pasterce, Plath w kuchni, Kafka na roratach i ostatnie świętowanie Ginsberga - zebrał i komentarzem opatrzył Marcin Sendecki.

Kim krwawy producent.
Cała wiedza Kim Dżong Ila na temat zachodniego świata pochodziła z kina. Filmy o Bondzie uważał za dokumenty - o obsesji dyktatora pisze Piotr Tarczyński.

Lekcje pisania.
Dlaczego "nie biorąc byka za rogi, strzelamy sobie w stopę", czyli o dobrych radach Stevena Pinkera dla każdego autora pisze Paweł Goźliński.

Seks pod swastyką.
Hitler w łóżku i te rzeczy... Wyobraźnia mi protestuje, ale spróbuję - obiecuje Janusz Rudnicki.

Uśmiech za 3 miliardy.
Ewa Winnicka o tym, jak pewna Basia z powiatu kozłowskiego została najsłynniejszą polską milionerką.

Krucjata Rushdiego.
Nikt nie ma prawa do specjalnej ochrony swoich uczuć religijnych. Demokracja to nie popołudniowa herbatka, ale ciągła kłótnia wszystkich ze wszystkimi. Na tym polega wolność - Salman Rushdie mówi Milenie Rachid Chehab.

Lepiej rozkmiń Snapchata.
Czy internet zabije podstawową umiejętność społeczną - rozmowę? - zastanawia się Miłada Jędrysik.

Kwestionariusz "Książek".
Dorota Sumińska odpowiada na pytania Donaty Subbotko.

No i polecamy pod choinkę: grube powieści, kryminały, biografie, książki dla dzieci, komiksy, albumy - same najlepsze nowości na święta!
show less
Format: paperback
Publisher: Agora SA
Pages no: 90
Edition language: Polski
Bookstores:
Books by Redakcja magazynu Książki
On shelves
Share this Book
Need help?