logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Most na Drinie - Ivo Andrić
Most na Drinie
by: (author)
4.00 5
Powieść rozgrywa się w bośniackim Wyszegradzie. Jej akcja zaczyna się w połowie XVI wieku, wraz ze zbudowaniem przez Turków tytułowego mostu (ćuprija oznacza most w miejscowym dialekcie) w roku 1571. W następnych wiekach wokół budowli będzie się obracać życie miasta, a jego mieszkańców nie ominą... show more
Powieść rozgrywa się w bośniackim Wyszegradzie. Jej akcja zaczyna się w połowie XVI wieku, wraz ze zbudowaniem przez Turków tytułowego mostu (ćuprija oznacza most w miejscowym dialekcie) w roku 1571. W następnych wiekach wokół budowli będzie się obracać życie miasta, a jego mieszkańców nie ominą dziejowe burze oraz lokalne konflikty (często o podłożu religijnym). Pod koniec XIX wieku Bośnia przejdzie pod opiekę Austro-Węgier, a na początku następnego stulecia stanie się ich częścią. Jednak wówczas do głosu dojdą zwolennicy przyłączenia Bośni do Serbii. Tytułowa budowla jest nie tylko cudem ówczesnej architektury, ale również symbolem tego co niezmienne i trwałe w zawierusze dziejów, symbolicznym mostem łączącym Bośnię z Serbią, Zachód z Orientem.
Andrić powieść pisał w czasie II wojny światowej, ukazała się po jej zakończeniu. W tym samym roku zostały wydane także dwie inne książki Serba: Konsulowie ich cesarskich mości oraz Panna.  

źródło opisu: wikipedia
źródło okładki: http://www.atticus.pl/
show less
Format: papier
Publisher: Wydawnictwo Łódzkie
Pages no: 408
Edition language: Polski
Bookstores:
Other editions (4)
Books by Ivo Andrić
On shelves
Share this Book
Need help?