logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Ocalałem z Treblinki. Wspomnienia 1942-1943 - Jechiel Rajchman
Ocalałem z Treblinki. Wspomnienia 1942-1943
by: (author)
Jechiel Rajchman, urodzony w 1914 roku w Łodzi, podczas II wojny światowej trafił do getta w Ostrowie Lubelskim, skąd w 1942 roku został – razem z młodszą siostrą – wywieziony do obozu zagłady w Treblince. Cudem ocalony z selekcji, musiał stawić czoło straszliwej rzeczywistości obozowej. Pracował... show more
Jechiel Rajchman, urodzony w 1914 roku w Łodzi, podczas II wojny światowej trafił do getta w Ostrowie Lubelskim, skąd w 1942 roku został – razem z młodszą siostrą – wywieziony do obozu zagłady w Treblince. Cudem ocalony z selekcji, musiał stawić czoło straszliwej rzeczywistości obozowej. Pracował kolejno przy sortowaniu odzieży ofiar komór gazowych, jako fryzjer, tragarz zwłok i „dentysta” – wyrywał złote zęby zagazowanym. Codziennie widział śmierć, był brutalnie bity, głodzony, poniżany – jak inni więźniowie. Tak przeżył prawie rok. Należał do organizatorów powstania w Treblince, które wybuchło 2 sierpnia 1943 roku. Zdołał uciec i przeżył jako jeden z pięćdziesięciu siedmiu ocalałych. Swoje wspomnienia spisał niewyszukanym językiem, jeszcze przed zakończeniem wojny. W tej pracy odnalazł siłę i motywację do życia.
Rajchman po wojnie wyemigrował do Urugwaju, jednak jego wspomnienia, spisane w jidysz, zostały opublikowane dopiero niedawno. Po przekładzie na francuski, niemiecki i szwedzki – kolej na polskie wydanie tego wstrząsającego tekstu.  

źródło opisu: http://www.czytelnik.pl
źródło okładki: http://www.czytelnik.pl
show less
Format: papier
ISBN: 9788307032528
Publisher: Czytelnik
Pages no: 140
Edition language: Polski
Bookstores:
Books by Jechiel Rajchman
On shelves
Share this Book
Need help?