logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Ocalały - Sam Pivnik
Ocalały
by: (author)
3.50 20
Sam Pivnik ocalał ze świata, którego już nie ma. Mógł zginąć kilkanaście razy, ale dzięki szczęściu, sile i determinacji przeżył i mógł opowiedzieć swoją nadzwyczajną historię. W dniu jego trzynastych urodzin, 1 września 1939 roku, nazistowskie Niemcy najechały na Polskę, a wraz z tym... show more
Sam Pivnik ocalał ze świata, którego już nie ma. Mógł zginąć kilkanaście razy, ale dzięki szczęściu, sile i determinacji przeżył i mógł opowiedzieć swoją nadzwyczajną historię.

W dniu jego trzynastych urodzin, 1 września 1939 roku, nazistowskie Niemcy najechały na Polskę, a wraz z tym wydarzeniem życie Pivnika zmieniło się nieodwracalnie. Przeżył będzińskie getto, a potem przez sześć miesięcy pracował jako więzień na osławionej rampie w obozie Auschwitz-Birkenau, gdzie dokonywano selekcji ludzi z kolejnych transportów, kierując niektórych do obozu, a innych wprost do komór gazowych.
Po tych traumatycznych doświadczeniach trafił do obozu przy kopalni Fürstengrube (dzisiaj kopalnia „Wesoła”). Przeżył morderczy „marsz śmierci” po obozach w głębi upadającej III Rzeszy i jest jednym z niewielu, którzy wyszli cało z ataku samolotów RAF na statek więzienny Cap Arcona, o którym sądzono mylnie, że przewozi uciekających esesmanów. W końcu dotarł do Londynu.
Teraz Sam Pivnik, już po osiemdziesiątce, opowiada, jak wyratował się z najbardziej niebezpiecznych i przerażających opresji wojennych.
show less
Format: papier
ISBN: 9788378394723
Publisher: Prószyński i S-ka
Pages no: 312
Edition language: Polski
Bookstores:
Community Reviews
Na piaskach moich snów
Na piaskach moich snów rated it
4.0 Machnął swoimi rękawiczkami w prawo
Lubię literaturę faktu. W pewien sposób mnie ona pociąga. Uwielbiam biografie, powieści epistolarne, dzienniki i pamiętniki. Jednak, wśród pozycji wpisujących się w te wytyczne, jest oczywiście cały obszerny dział dotyczący wojny i okupacji. Przyznam się szczerze - uczenie się tego na historię to pi...
Other editions (2)
Books by Sam Pivnik
On shelves
Share this Book
Need help?