logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Patriotyzm przyszłości - Marcin Król
Patriotyzm przyszłości
by: (author)
Marcin Król w ramach serii Szklane Domy przedstawił swoją koncepcję patriotyzmu. "Patriotyzm nie tylko jest mi potrzebny, bo potrzebne mi jest - jak każdemu innemu człowiekowi - poczucie uczestnictwa we wspólnocie, ale patriotyzm jest dla mnie po prostu przyjemnością (żadnym obowiązkiem!)" -... show more
Marcin Król w ramach serii Szklane Domy przedstawił swoją koncepcję patriotyzmu. "Patriotyzm nie tylko jest mi potrzebny, bo potrzebne mi jest - jak każdemu innemu człowiekowi - poczucie uczestnictwa we wspólnocie, ale patriotyzm jest dla mnie po prostu przyjemnością (żadnym obowiązkiem!)" - pisze, nie obawiając się posądzenia o subiektywizm. Opisuje zmierzch patriotyzmu starego typu, omawia go w kontekście nacjonalizmu, by wskazać na liberalny patriotyzm jako patriotyzm przyszłości. Jak napisał o nim Aleksander Smolar: "Jego celem jest nie tyle nauczanie ex cathedra, ile zmuszenie do myślenia, do wyjścia poza rutynę mało znaczących słów i tekstów".
Profesor Marcin Król, filozof i historyk idei, redaktor naczelny miesięcznika "Res Publica", felietonista "Tygodnika Powszechnego", opublikował m.in.: Sylwetki polityczne XIX wieku (wspólnie z Wojciechem Karpińskim), Style politycznego myślenia: wokół "Buntu młodych" i "Polityki", Józef Piłsudski: ewolucja myśli politycznej, Ład utajony. Zbiór publicystyki, Słownik demokracji, Konserwatyści a niepodległość. Studia nad polską myślą konserwatywną XIX wieku, Romantyzm - piekło i niebo Polaków.Marcin Król w ramach serii Szklane Domy przedstawił swoją koncepcję patriotyzmu. "Patriotyzm nie tylko jest mi potrzebny, bo potrzebne mi jest - jak każdemu innemu człowiekowi - poczucie uczestnictwa we wspólnocie, ale patriotyzm jest dla mnie po prostu przyjemnością (żadnym obowiązkiem!)" - pisze, nie obawiając się posądzenia o subiektywizm. Opisuje zmierzch patriotyzmu starego typu, omawia go w kontekście nacjonalizmu, by wskazać na liberalny patriotyzm jako patriotyzm przyszłości. Jak napisał o nim Aleksander Smolar: "Jego celem jest nie tyle nauczanie ex cathedra, ile zmuszenie do myślenia, do wyjścia poza rutynę mało znaczących słów i tekstów".

Profesor Marcin Król, filozof i historyk idei, redaktor naczelny miesięcznika "Res Publica", felietonista "Tygodnika Powszechnego", opublikował m.in.: Sylwetki polityczne XIX wieku (wspólnie z Wojciechem Karpińskim), Style politycznego myślenia: wokół "Buntu młodych" i "Polityki", Józef Piłsudski: ewolucja myśli politycznej, Ład utajony. Zbiór publicystyki, Słownik demokracji, Konserwatyści a niepodległość. Studia nad polską myślą konserwatywną XIX wieku, Romantyzm - piekło i niebo Polaków.  

źródło opisu: http://www.riw.pl/index.php?catid=13&pid=48
show less
Format: papier
ISBN: 8389217627
Publisher: Rosner i Wspólnicy
Pages no: 133
Edition language: Polski
Bookstores:
Other editions (1)
Books by Marcin Król
Share this Book
Need help?