logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Pomyleni. Chorzy bez winy - Irena Cieślińska
Pomyleni. Chorzy bez winy
by: (author)
1.00 10
Uczymy się normalnie traktować niepełnosprawnych – jeżdżących na wózku czy niewidomych. Gorzej z tymi, których niepełnosprawność nie jest widoczna na pierwszy rzut oka, którzy mogą zachowywać się dziwnie, a nie mają na twarzy wypisanej diagnozy. Chorzy na pląsawicę Huntingtona czy miastenię... show more
Uczymy się normalnie traktować niepełnosprawnych – jeżdżących na wózku czy niewidomych. Gorzej z tymi, których niepełnosprawność nie jest widoczna na pierwszy rzut oka, którzy mogą zachowywać się dziwnie, a nie mają na twarzy wypisanej diagnozy.
Chorzy na pląsawicę Huntingtona czy miastenię bywają brani za alkoholików, a dzieci z zespołem Pradera-Williego – wyśmiewane z powodu obżarstwa. Narkoleptycy unikają silnych uczuć, tłumią porywy pasji, gdyż – bardzo rozemocjonowani – mogą zapaść znienacka w sen. Jak ktokolwiek mógłby zrozumieć, co oznacza utrata propriocepcji, skoro większość ludzi nie ma nawet pojęcia, że ją posiada? A czy osoba cierpiąca na szczególnie silną fobię może umrzeć ze strachu? Jak czuje się człowiek, któremu brak sił, by unieść powieki, przełknąć jedzenie, oddychać?
Irena Cieślińska rozmawia z ludźmi borykającymi się ze schorzeniami neurologicznymi, z opiekunami i lekarzami. Pokazuje, jak choroba – czasem niezwykle dziwna, rzadko spotykana, pozornie nie do wyobrażenia – zmienia sposób postrzegania świata i życie. Przybliża „normalnym” tych „nie całkiem normalnych”. Żeby zrozumieli.
show less
Format: hardcover
ISBN: 9788377056868
Publisher: Dom Wydawniczy PWN
Pages no: 225
Edition language: Polski
Category:
Health
Bookstores:
Community Reviews
Abdita
Abdita rated it
1.0 Irena Cieślińska - "Pomyleni. Chorzy bez winy". Kiepskie popłuczyny po dr Sacksie
Bardzo, ale to bardzo zawiodłam się na tej książce, spodziewając się niemało. Książka, autorka, na okładce obiecuje sporo i niestety ofiaruje niewiele. Wpadła mi w ręce ta książka w bibliotece i bardzo się z niej ucieszyłam. Porusza tematy, które zawsze mnie interesowały - nietypowe, czasem wręcz ...
Books by Irena Cieślińska
On shelves
Share this Book
Need help?