logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Rewizor - Mikołaj Gogol
Rewizor
by: (author)
4.00 10
Akcja utworu jest bardzo prosta. Wydarzenia rozgrywają się na prowincji. Do pewnego miasteczka dociera wieść, że przybędzie tam rewizor – wysoki rangą urzędnik, dygnitarz. Na mieszkańców pada blady strach. Chcą wypaść jak najlepiej podczas inspekcji, a każdy z nich ma coś na sumieniu. W każdej... show more
Akcja utworu jest bardzo prosta. Wydarzenia rozgrywają się na prowincji. Do pewnego miasteczka dociera wieść, że przybędzie tam rewizor – wysoki rangą urzędnik, dygnitarz. Na mieszkańców pada blady strach. Chcą wypaść jak najlepiej podczas inspekcji, a każdy z nich ma coś na sumieniu. W każdej chwili gotowi na przybycie rewizora, biorą za niego zwykłego człowieka – Chlestakowa. Nie chcą słuchać tłumaczeń. Wbrew swojej woli Chlestakow staje się dla nich dygnitarzem. Kiedy pomyłka wychodzi na jaw, Chlestakowa nie ma już w miasteczku. Niedługo potem do wyższych urzędników przychodzi wiadomość, że przybył urzędnik z Petersburga, który chce się z nimi widzieć. Komedia kończy się słynną "sceną niemą".

Wydarzenia rozgrywają się "same z siebie", wszystkiemu winien jest wszechogarniający strach przed biurokracją, władzą, przepisami, restrykcjami. Gogol obnaża w komedii nieprawidłowości w systemie państwowym, tak bardzo rzutujące na mentalność obywateli, że prowadzą do prawdziwych absurdów.  

źródło opisu: wikipedia
źródło okładki: Zdjęcie autorskie
show less
Format: papier
Publisher: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Pages no: 164
Edition language: Polski
Category:
Classics
Bookstores:
Community Reviews
arturoschodzinski
arturoschodzinski rated it
4.0 Rewizor
Tak sobie skaczę po klasykach. Czas przyszedł na Gogola. Autor świetnie demaskuje ludzkie wady. Pomimo lat lektura jest bardzo aktualna. Może okazać się lustrem. Co wtedy powiem? Ten w lustrze to to nie ja! Okazuje się, że nie ma się z czego śmiać. No chyba, że z siebie.
Other editions (1)
Books by Mikołaj Gogol
On shelves
Share this Book
Need help?