logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Sercątko - Herta Müller, Alicja Buras
Sercątko
by: (author) (translator)
4.00 30
Ubiegłoroczna kandydatka do Literackiej Nagrody Nobla Herta Müller (ur. 1953) to jedna z najwybitniejszych postaci współczesnej literatury niemieckiej. Urodzona w rumuńskim Banacie Niemka, spędziła dzieciństwo i młodość w kraju komunistycznej dyktatury. Tam rozpoczęła się jej kariera literacka,... show more
Ubiegłoroczna kandydatka do Literackiej Nagrody Nobla Herta Müller (ur. 1953) to jedna z najwybitniejszych postaci współczesnej literatury niemieckiej. Urodzona w rumuńskim Banacie Niemka, spędziła dzieciństwo i młodość w kraju komunistycznej dyktatury. Tam rozpoczęła się jej kariera literacka, szybko przerwana zakazem publikacji. Prześladowana przez władzę, wyemigrowała do Niemiec, gdzie do dziś mieszka i tworzy. Zdobyła uznanie na arenie międzynarodowej, o czym świadczą liczne przekłady oraz nagrody, w tym Impac Dublin Literary Award za powieść „Sercątko”.
Opublikowana w 1994 roku powieść „Sercątko” (”Herztier”) to obraz z życia Rumunii w czasach reżimu Ceausescu. Jej główny wątek stanowią losy czwórki studentów – narratorki, Georga, Edgara i Kurta — których zbliża do siebie samobójcza śmierć Loli, koleżanki z akademika. Ich przyjaźń przyjmuje z konieczności tajny charakter – są bowiem śledzeni, ich rzeczy przeszukiwane, listy – konspiracyjnie obwiązywane włosem – kontrolowane. Wiersze, notatki pamiętniki trzymają z dala od miejsca zamieszkania, w sekretnych kryjówkach. Niebawem rozpoczynają się przesłuchania. Kapitan służby bezpieczeństwa Pjele psychicznie i fizycznie pastwi się nad rzekomymi wywrotowcami. Prześladowania jeszcze bardziej wzmacniają emocjonalną więź czwórki. Ich przyjaźń jest pancerzem ochronnym, oazą normalności w świecie, w którym dyktatura wypacza relacje międzyludzkie. Studenci wyrywający się z wsi i prowincjonalnych miasteczek w poszukiwaniu lepszego życia, robotnicy wytwarzający „drewniane melony” i „blaszane owce” – nędzne namiastki produktów, chłopi żyjący z przemytu, kradzieży i wyjazdowego handlu – wszyscy trwają w oczekiwaniu na śmierć dyktatora. Wielu podejmuje próby ucieczki za granicę, znaczna z nich część przy tym ginie.
Nędza i strach o własne życie wypacza relacje międzyludzkie, nawet najbliżsi współpracują z policją i tajnymi służbami, nikomu nie sposób zaufać.
„Sercątko” to opowieść o przyjaźni wystawionej na najcięższą próbę, o strachu, od którego nie ma uwolnienia. Narratorka, której podobnie jak Edgarowi, udaje się na koniec wyjechać do wolnych Niemiec, wciąż czuje bliskość swojego prześladowcy Pjele — nie tylko za sprawą przychodzących listów z pogróżkami. Jest ciągle obecny „pod czaszką”, złowrogo czai się w zakamarkach duszy.
Müller podejmuje pytania najważniejsze: o prawdę i kłamstwo, szczerość i zdradę, o moralność zniewolonych jednostek, o wartość życia i „powszedniość” śmierci.
„Sercątko” można odczytać jako apel o upamiętnienie zbrodni Securitate – to wymiar historyczny książki. Ale jest też inna, intymna strona powieści, którą budują reminiscencje z dzieciństwa – bolesne poznawanie świata i jego reguł.
Książka napisana jest fascynującym językiem. Bezpośredni i surowy niczym w raporcie, jest zarazem poetycki: z pełną dyscypliny metaforyką, rytmem, specyficzną symboliką. Müller nie bawi się materią słowa, nazywa [rzeczy] po imieniu, bez tkliwości, z bystrością znakomitego obserwatora, z wiarygodnością uczestnika i tragizmem ofiary.
Opracowała Verena Majchrowska

show less
Format: paperback
ISBN: 9788387391744 (8387391743)
Publisher: Czarne
Pages no: 210
Edition language: Polski
Bookstores:
Community Reviews
The Boat Was My Friend
The Boat Was My Friend rated it
4.0 On freedom of thought
Yes, of course poetic prose can be beyond annoying and pretentious. But when it works, it works. The Land of Green Plums is dense, blurry, harsh, emotional, intimate and very poetic. It's also effortless, which makes the reading experience even more exciting and disturbing, as I suspect was the writ...
Kwiat Paproci
Kwiat Paproci rated it
5.0 Sercątko
Wstrząsająca lektura. Styl pisarki nieporównywalny z niczym: szorstki a poetycki, język beznamiętny a wstrząsający i walący obuchem w łeb. Inność tej książki i jej klimat trzyma czytelnika i wymaga po skończonej lekturze rytuałów oczyszczających.
tricours
tricours rated it
I'm guessing this is not for everyone. Very peculiar, but it does set a certain mood.
AC
AC rated it
meh...
Hellen
Hellen rated it
2.0 Hjärtdjur
I looked forward to reading this book. Usually I enjoy poetic, (partially) biographical kinds of books with a stream-of-conscious kind of writing. I can't help but feel that something got lost in translation. It could somehow easily imagine this being a great book in its original language, but at le...
Other editions (1)
Books by Herta Müller
Books by Alicja Buras
On shelves
Share this Book
Need help?