logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Still More to Discover. Easter Island in an Unknown Manuscript by the Forsters from the 18th Century. Wciąż odkrywana. Wyspa Wielkanocna w nieznanym rękopisie Forsterów z XVIII wieku - Zuzanna Jakubowska
Add cover
Still More to Discover. Easter Island in an Unknown Manuscript by the Forsters from the 18th Century. Wciąż odkrywana. Wyspa Wielkanocna w nieznanym rękopisie Forsterów z XVIII wieku
by: (author)
Rozbudowany tytuł niniejszej publikacji pasuje do tak nowatorskiej, wielowątkowej książki. Wskazuje na sedno badań, które autorka nie tylko klarownie przedstawiła, ale również poparła dowodami pierwszej klasy. Cele, jakie przyświecają autorce, są niezmiernie trudne do realizacji, albowiem badania... show more
Rozbudowany tytuł niniejszej publikacji pasuje do tak nowatorskiej, wielowątkowej książki. Wskazuje na sedno badań, które autorka nie tylko klarownie przedstawiła, ale również poparła dowodami pierwszej klasy.
Cele, jakie przyświecają autorce, są niezmiernie trudne do realizacji, albowiem badania Zuzanny Jakubowskiej kwestionują powszechnie akceptowany dogmat, iż w przypadku Forsterów – pochodzących z Prus Królewskich, dodatkowych członków załogi Jamesa Cooka podczas jego drugiej wyprawy dookoła świata (1772–1775) – wszelkie możliwe pisma o jakiejkolwiek wartości literackiej i naukowej są znane i dokładnie przestudiowane, a zatem nie jest możliwe uzupełnienie dokumentacji z owej wyprawy o żaden nowy, cenny tekst.
Cele, jakie przyświecają badaniom autorki, są również dość delikatnej natury. Pretensje do spuścizny literackiej po Forsterach rości sobie bowiem sześć narodów i państw: Polska, Niemcy, Anglia, Szkocja, Francja, a wreszcie Litwa.
Niniejsza praca jest szczególnie ważna w odniesieniu do Polski i Litwy. Forsterowie żyli w czasach Cooka i Jerzego III, króla Wielkiej Brytanii i Irlandii, a także carycy Katarzyny oraz króla Stanisława Augusta Poniatowskiego – władcy Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Monarchowie ci wywarli na podróżników przemożny wpływ.
Forsterowie urodzili się nieopodal Wolnego Miasta Gdańska, na terenie Prus Królewskich, należących do ówczesnej Korony Polskiej, która wchodziła w skład Unii Polsko-Litewskiej. Dawne kraje Unii po trosze o nich zapomniały. Praca Z. Jakubowskiej dąży do przywrócenia im należnego miejsca w panteonie dziedzictwa polsko-litewskiego.

[Ze wstępu - K. K. Vorbrich]

Przedmowa: Jeremy Coote
Wstęp: Christopher (Krzysztof Konstanty) Vorbrich
Przekład rękopisu na język angielski: Zuzanna Jakubowska
Przekład rękopisu na język polski: Zuzanna Jakubowska, Agata Frankowska-Thuinet  

źródło opisu: www.bibliotekaiberyjska.pl
źródło okładki: www.bibliotekaiberyjska.pl
show less
Format: papier
ISBN: 9788379010356
Pages no: 249
Edition language: Polski
Bookstores:
Books by Zuzanna Jakubowska
On shelves
Share this Book
Need help?