logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Tajemnica rodu Hegartych - Anne Enright
Tajemnica rodu Hegartych
by: (author)
Dziewięcioro rodzeństwa z klanu Hegartych spotyka się w Dublinie na stypie po ich tragicznie zmarłym bracie Liamie. Powodem samobójczej śmierci nie był nadmiar alkoholu, lecz pewne zdarzenie w domu jego babki, zdarzenie z odległej przeszłości?Pięknie napisana, momentami gorzka, momentami zabawna... show more
Dziewięcioro rodzeństwa z klanu Hegartych spotyka się w Dublinie na stypie po ich tragicznie zmarłym bracie Liamie. Powodem samobójczej śmierci nie był nadmiar alkoholu, lecz pewne zdarzenie w domu jego babki, zdarzenie z odległej przeszłości?Pięknie napisana, momentami gorzka, momentami zabawna opowieść o rozczarowaniu, pożądaniu i demonach przeszłości. O tym, jak nieświadomość kształtuje nasze życie, o trudnej sztuce budowania zaufania wobec najbliższych, gdy nie ufa się samej sobie, oraz o tym, że przeznaczenie zapisane jest w naszym ciele, nie w gwiazdach? Ale przede wszystkim to historia o miłości.Anne Enright (ur. 1962 w Dublinie), pisarka irlandzka, laureatka nagród Bookera za rok 2007 oraz Irish Novel Of The Year 2008 ? obydwie nagrody za Tajemnice?
show less
Format: papier
ISBN: 9788308042830
Publisher: Wydawnictwo Literackie
Pages no: 287
Edition language: Polski
Bookstores:
Community Reviews
A Man With An Agenda
A Man With An Agenda rated it
4.0 The Gathering
Veronica's brother has died after a long and troubling descent watched by herself and her siblings. She's resigned, her and her eight surviving siblings are coming together to their mother's house to hold the wake and go over all the emotional wreckage that comes to the surface in those times.Veroni...
Mellkoh
Mellkoh rated it
3.0 The Gathering
An interesting reflection on a sibling relationship, by the surviving sibling.
Ellen Allen Writes
Ellen Allen Writes rated it
4.0 The Gathering
I love her prose. Her books are never about very much, i.e. nothing much happens, but the way she tells the story of nothing happening is perfect for me. She can really encapsulate what I felt at certain periods of my life.
Boston Bibliophile
Boston Bibliophile rated it
2.0 The Gathering
http://www.bostonbibliophile.com/2007/11/review-gathering-by-anne-enright.html
Breid
Breid rated it
Stuck at Ch.11 on this. Beautifully constructed prose is a joy to read but so far am finding this to be a somewhat bleak read. Perhaps it does not suit New Year and dismal weather blues.
Books by Anne Enright
On shelves
Share this Book
Need help?