logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Uliczny filozof i świątobliwy głupiec - Marius Kociejowski
Uliczny filozof i świątobliwy głupiec
by: (author)
Starożytna kraina Syrii pozostaje dla wielu złowieszczym i posępnym miejscem, dopiero od niedawna dostępnym dla zwiedzających. Marius Kociejowski przedstawia całkowicie świeże i nieoczekiwane oblicze tego tajemniczego kraju. W oparciu o własne wizyty w Syrii opisuje w tej książce wędrówkę,... show more
Starożytna kraina Syrii pozostaje dla wielu złowieszczym i posępnym miejscem, dopiero od niedawna dostępnym dla zwiedzających. Marius Kociejowski przedstawia całkowicie świeże i nieoczekiwane oblicze tego tajemniczego kraju. W oparciu o własne wizyty w Syrii opisuje w tej książce wędrówkę, prowadzającą go do spotkania z całym zastępem barwnych i osobliwych postaci, z których każda jest pewnego rodzaju outsiderem.

Abed, uliczny filozof, i Sulejman, święty głupiec, to dwie intrygujące postacie. Ich przyjaźń symbolizuje odmienności syryjskiej codzienności – starożytnej kultury zagrożonej współczesnymi naciskami politycznymi i ekonomicznymi. Sulejman jest alchemikiem i uzdrowicielem, który idzie ścieżką ascetyzmu, dziwną nawet dla jego współbraci muzułmanów. Jego „święte głupstwo” jednak ma historycznego poprzednika w osobie świętego Szymona Słupnika, który przez trzydzieści siedem lat stał na kolumnie. Abed, choć pragnie tego innego świata Sulejmana, to tęskni równocześnie za światem doczesnym, w którym, używając jego słów, może „pokroić arbuza i normalnie żyć”.

Inne postacie to Myrna, chrześcijańska stygmatyczka, „książę głupców”, Abu al-Talib , który mówi przypowieściami, i największy żartowniś wśród sufich Damaszku, szajch Ahmad al-Harun. W ich towarzystwie Marius Kociejowski chodzi po cienkiej kresce odgraniczającej rozum i szaleństwo.

Uliczny filozof i święty głupiec, książka poruszająca tematy szaleństwa, melancholii, sufizmu, alchemii, miłości i małżeństwa oraz poszukiwania bratniej duszy, jest lekturą nadzwyczajną. Pełna humoru i ciekawych spostrzeżeń promienieje radością nieoczekiwanego. Pięknie napisana, niezapomniana relacja przedstawiająca głębsze cele podróżowania: wchłonąć ducha odwiedzanych miejsc, poznać ludzi z rozmaitych sfer życia i wrócić zmienionym.  

źródło opisu: wydawca
źródło okładki: wydawca
show less
Format: papier
ISBN: 9788377853498
Publisher: Zysk i S-ka
Edition language: Polski
Bookstores:
Books by Marius Kociejowski
On shelves
Share this Book
Need help?