logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Więzienia stalinowskie w Polsce. System, codzienność, represje - Tadeusz Wolsza
Więzienia stalinowskie w Polsce. System, codzienność, represje
by: (author)
4.00 5
Książka Tadeusza Wolszy to pierwsza w kraju udana próba kompleksowego spojrzenia na życie codzienne w różnego rodzaju miejscach odosobnienia (więzienia, obozy, ośrodki pracy więźniów) w Polsce, w latach 1945 – 1956. Autor w szczegółowym ujęciu, bazując na niedostępnej jeszcze nie tak dawno... show more
Książka Tadeusza Wolszy to pierwsza w kraju udana próba kompleksowego spojrzenia na życie codzienne w różnego rodzaju miejscach odosobnienia (więzienia, obozy, ośrodki pracy więźniów) w Polsce, w latach 1945 – 1956.

Autor w szczegółowym ujęciu, bazując na niedostępnej jeszcze nie tak dawno dokumentacji z Departamentu Więziennictwa i Obozów MBP oraz szeroko odwołując się do memuarystyki, przedstawił kilka interesujących, niekiedy wręcz pasjonujących zagadnień, takich jak np. codzienność w więziennej celi i w obozowym baraku, niewolnicza praca skazanych w kopalniach, kamieniołomach, gospodarstwach rolnych, pobyt skazanych i ostatnie chwile życia w celi śmierci. W tej ostatniej sprawie przywołał np. losy Hieronima Dekutowskiego „Zapory” i Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Autor w niezwykle interesującej formie przedstawił również kilkanaście przykładów ucieczek więźniów z konwojów i zakładów karnych, np. z Krakowa, Sieradza, Strzelec Opolskich i więzienia mokotowskiego. W końcu imiennie wskazał na najbardziej brutalnych funkcjonariuszy straży więziennej – odpowiadających za skrytobójcze mordy popełnione na żołnierzach wyklętych.  

źródło opisu: http://www.rm.com.pl/product-pol-653-Wi-zienia-sta...(?)
źródło okładki: http://www.rm.com.pl/product-pol-653-Wi-zienia-sta...»
show less
Format: papier
ISBN: 9788377731598
Publisher: Wydawnictwo RM
Pages no: 312
Edition language: Polski
Bookstores:
Other editions (1)
Books by Tadeusz Wolsza
On shelves
Share this Book
Need help?