logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Białe i czerwone - Zdzisław Romanowski
Białe i czerwone
by: (author)
Syberia wschodnia, gdzie rozgrywa się akcja powieści była miejscem zesłania wielu tysięcy Polaków. Książka stanowi próbę ukazania "losów polskich" na Dalekiej Północy Rosji w przełomowych latach 1917 - 1918 - postaw i niejednolitego stosunku Polaków do rewolucji, a także ich poglądów na drogi do... show more
Syberia wschodnia, gdzie rozgrywa się akcja powieści była miejscem zesłania wielu tysięcy Polaków.

Książka stanowi próbę ukazania "losów polskich" na Dalekiej Północy Rosji w przełomowych latach 1917 - 1918 - postaw i niejednolitego stosunku Polaków do rewolucji, a także ich poglądów na drogi do niepodległości Polski. Książka daje szeroki ogląd polsko-rosyjskiej społeczności Jakucka i Irkucka. Za sprawą głównego bohatera, Polaka, niezdecydowanego, po czyjej stronie ma się opowiedzieć, poznajemy zarówno środowisko rewolucjonistów, jak i miejscowych kupców, a także życie zwykłej rodziny, w której rewolucja wprowadziła rozłam.

Autor przyjął konwencję powieści historycznej - odwołuje się do realiów epoki, zachowuje wierność jej głównym wydarzeniom i procesom, odbiega czasem jednak od ścisłej chronologii i korzysta z prawa fikcji literackiej w kreowaniu bohaterów i opisie sytuacji. "Białe i czerwone" jest według zamysłu autora pierwszą częścią większego dzieła, toteż niektóre wątki tej powieści znajdą swoje rozwiązanie dopiero w następnej.  
show less
Format: papier
Publisher: Ksiazka i Wiedza
Pages no: 312
Edition language: Polski
Bookstores:
Books by Zdzisław Romanowski
Share this Book
Need help?