logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Kubuś Piekielny (wersja kolekcjonerska) - Szarlota Pawel
Kubuś Piekielny (wersja kolekcjonerska)
by: (author)
4.00 5
Kubuś Piekielny to humorystyczny komiks opisujący perypetie dwóch rodzin mieszkających w wielkim mrówkowcu. Codzienne życie obfitujące w pozornie błahe wydarzenia, relacje rodzinne i sąsiedzkie, a wszystko to umieszczone w realiach z okresu PRL-u, tworzy ciekawą mieszankę sytuacji zwykłych i... show more
Kubuś Piekielny to humorystyczny komiks opisujący perypetie dwóch rodzin mieszkających w wielkim mrówkowcu. Codzienne życie obfitujące w pozornie błahe wydarzenia, relacje rodzinne i sąsiedzkie, a wszystko to umieszczone w realiach z okresu PRL-u, tworzy ciekawą mieszankę sytuacji zwykłych i absurdalnych.

Kubuś i Malwinka to duet nie do zdarcia. Dzieci są wszędobylskie i ciekawe świata, a dzięki nieograniczonej wyobraźni wymyślają coraz to nowe psoty. Ich zwariowane pomysły potrafią wyprowadzić z równowagi nawet spokojnych zazwyczaj rodziców. Jednak to właśnie dzieci najlepiej potrafią zaadaptować się do siermiężnej rzeczywistości, w której rodzicom często brakuje już sił.

Tłem tych wydarzeń jest PRL-owska codzienność, której obraz dziś - po wielu latach - jest tym bardziej interesujący. W nowym mieszkaniu wszystko się rozpada, brakuje balkonu i drzwi wejściowych. Aby stać się posiadaczem malucha trzeba przez wiele lat oczekiwać na talon (lub wygrać na loterii) a urlop można spędzić na trawniku przed blokiem. Świętem staje się podłączenie telefonu, zaś pojawienie się w sklepie dobrej farby do włosów powoduje powszechną mobilizację.

Album zawiera przygody Kubusia, które były wcześniej wydane w książeczkach Przeprowadzka oraz Sąsiedzi, przygody zamieszczone w "Świecie Młodych" oraz "Uśmiechu Numeru" plus kilkanaście plansz narysowanych specjalnie do tego wydania.

Wydanie roszerzone:

W wydaniu podstawowym jest 121 stron komiksów, ale nie są to wszystkie dotychczas narysowane przygody. W "Świecie Młodych" w latach 1977 i 1979 ukazały się dwa cykle zawierające w sumie 45 przygód, z których 26 zostało przez autorkę przerysowanych w książeczkach. A co z pozostałymi? Z jednej strony nie ma jak włączyć ich do albumu, bo nie pasują ani scenariuszowo (Piekielni mieszkają w nich w domku jednorodzinnym - dlaczego tak jest czytaj w opisie serii), ani graficznie (to w końcu najstarsze przygody Kubusia, rysowane całkiem inaczej). Z drugiej - miłośnicy serii zapewne chcieliby się z nimi zapoznać. Zostały więc zamieszczone w wydaniu rozszerzonym.

Wszystkie egzemplarze wydania rozszerzonego zostały opatrzone numerem oraz autografem autorki.

Album zawiera następujące komiksy:

Przeprowadzka
Sąsiedzi
Ja, Kubuś
Kubuś i jego rodzinka
Remont? Remont!
Kubuś i Malwinka
Dodatki
Piekielny Kubuś
Przeprowadzka i Sąsiedzi to komiksy wydane wcześniej w książeczkach. Remont? Remont! prezentujemy w takiej postaci, jak ukazały się w "Świecie Młodych", podobnie Ja, Kubuś (w gazecie jedna plansza została pominięta).

Kubuś i Malwinka to epizody publikowne w "Uśmiechu Numeru", z których jeden - Wspomnienie z wakacji - został pokolorowany. Rozdział uzupełniony jest jednym całkiem nowym epizodem pt. Niedowiarek. Kolejne przygody narysowane specjalnie do tego albumy stanowią rozdział Kubuś i jego rodzinka.

Dodatki:

Oprócz komiksów w albumie znajdą się m.in: bibliografia dotychczasowych wydań Kubusia, krótki opis całej serii, wywiad z Szarlotą Pawel, wyjaśnienia autorki dotyczące niektórych niuansów PRL-u, przedstawionych w komiksach oraz ilustracje z Kubusiem i Malwinką. Jest też reprint planu lekcji z roku 1979.

Rozdział "Piekielny Kubuś" zawiera przygody z najstarszych serii zamieszczonych w "Świecie Młodych".  

źródło opisu: http://www.komiks.gildia.pl/
źródło okładki: http://www.komiks.gildia.pl/
show less
Format: papier
ISBN: 9788361596028
Publisher: Ongrys
Pages no: 160
Edition language: Polski
Bookstores:
Community Reviews
A--
A-- rated it
Komiks stary już (choć wydanie nowe), ale nadal cieszy. Przedstawione realia PRL są takie jakie były - normalne. Normalne? Tak, normalne. Żyło się. Były bzdury, były idiotyzmy, władza ludu pracującego i panowanie fachowców, którzy żyli jak pączki w maśle na swoich wiecznych fuchach.... Ale przecież ...
Books by Szarlota Pawel
On shelves
Share this Book
Need help?