logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Ściana - Marlen Haushofer, Małgorzata Gralińska
Ściana
by: (author) (translator)
4.00 5
Mistrzowska postapokaliptyczna powieść w nowym przekładzie Małgorzaty Gralińskiej. W chłodny wiosenny wieczór kobieta w średnim wieku przygotowuje risotto w skromnej kuchni domku myśliwskiego, zjada je samotnie i nakłada porcję dla psa. Nazajutrz rano z zaskoczeniem odkrywa, że przez noc pojawiła... show more
Mistrzowska postapokaliptyczna powieść w nowym przekładzie Małgorzaty Gralińskiej.
W chłodny wiosenny wieczór kobieta w średnim wieku przygotowuje risotto w skromnej kuchni domku myśliwskiego, zjada je samotnie i nakłada porcję dla psa. Nazajutrz rano z zaskoczeniem odkrywa, że przez noc pojawiła się niewidzialna bariera, która oddziela ją od reszty świata. Nazywa ją po prostu „ścianą”. Bohaterka, której imienia nie poznamy, zostaje sama, a przynajmniej tak się zdaje. W towarzystwie psa Luchsa, krowy Belli i kotów rozpoczyna przerażającą walkę o przetrwanie, zostając „głową niezwykłej rodziny”.
"Ściana", wydana dwa lata po wzniesieniu muru berlińskiego, należy do najbardziej zagadkowych, a jednocześnie wielowymiarowych i przejmujących austriackich powieści XX wieku. Można ją czytać jako nową wersję "Robinsona Crusoe", można w niej widzieć postapokaliptyczny klasyk doby wyścigu nuklearnego, lecz można w niej także dostrzec alegoryczną przypowieść o XX-wiecznych kataklizmach. Nie dziwi więc, że w ostatnich latach twórczość Haushofer przeżywa renesans, czego świadectwem ekranizacja Ściany z autorstwa Juliana Pölslera z 2012 roku i sukces powieści w Stanach Zjednoczonych.

show less
Format: hardcover
ISBN: 9788367515504
Publisher: ArtRage
Pages no: 288
Edition language: Polski
Category:
Contemporary
Bookstores:
Other editions (1)
Books by Marlen Haushofer
Books by Małgorzata Gralińska
On shelves
Share this Book
Need help?