logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Trucicielka i inne opowiadania - Éric-Emmanuel Schmitt
Trucicielka i inne opowiadania
by: (author)
3.55 105
Książka "Trucicielka" i inne historie o namiętnościach to zbiór czterech wyjątkowych opowiadań bestsellerowego francuskiego autora. Schmitt porusza w nich kwestie poszukiwania miłości, nadziei, zwątpienia, ale tym razem wzbogaca je o coś nowego. O namiętność, analizę naszych najskrytszych... show more
Książka "Trucicielka" i inne historie o namiętnościach to zbiór czterech wyjątkowych opowiadań bestsellerowego francuskiego autora. Schmitt porusza w nich kwestie poszukiwania miłości, nadziei, zwątpienia, ale tym razem wzbogaca je o coś nowego. O namiętność, analizę naszych najskrytszych pragnień, emocji. Uczuć, które w jednej chwili mogą nas wyzwolić lub doprowadzić do zbrodni.
Jego bohaterowie nie są kryształowi. Często wzbudzają prawdziwy lęk. Pewna starsza kobieta podejrzewana jest o zamordowanie swych trzech mężów. Nikt nie zna prawdy i tylko jeden człowiek, będzie miał szansę ją usłyszeć. Zmieni ona jego życie, zabierając tak potrzebną jego duchowemu rozwojowi niewinność. W drugim opowiadaniu pewien marynarz dowiaduje się o śmierci córki. Nie wie tylko której. Przerażony uświadamia sobie, że nie wszystkie kocha równie mocno. Kolejne opisuje rywalizację dwóch młodych muzyków. Chęć wyrównania rachunków odkrywa mroczne kulisy życia ludzi, którzy mogli mieć wszystko, ale zmarnowali swój dar. Ostatnie opowiadanie opisuje wzruszającą miłość za kulisami pałacu prezydenckiego. W pustych ścianach wytwornej rezydencji toczy się dramat samotnej, umierającej kobiety.
W swoim najnowszym zbiorze opowiadań Schmitt odkrywa prawdziwą potęgę uczuć. Ich moc. Jego bohaterowie ukrywają zbrodnie, brak im cierpliwości, jedynie w sytuacji kryzysowej przypominają sobie o tym, co jest dla nich najważniejsze. Na ich przykładzie Schmitt uczy nas czegoś ważnego - że nigdy nie jest za późno na zmianę, nawet jeśli nie zawsze dane nam będzie szczęśliwe zakończenie.
Wyjątkowość książki "Trucicielka" i inne historie o namiętnościach doceniło jury prestiżowej nagrody literackiej - Le Prix Goncourt, w 2010 roku wyróżniając ją nagrodą Le Prix Goncourt de la Nouvelle.

Zbiór wzbogaca fragment prywatnego dziennika autora z okresu, kiedy pisał książkę. Dzieli się w nim swoimi uwagami na temat poruszanych w niej tematów, opisuje inspiracje i zdradza tajniki warsztatu. Dzięki tym zapiskom jeszcze lepiej poznajemy autora, i to nie tylko jako wyjątkowego pisarza, ale także jako niezwykle wnikliwego człowieka, filozofa.  

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2011
źródło okładki: http://www.znak.com.pl/
show less
Format: papier
ISBN: 9788324016198
Publisher: Znak
Pages no: 240
Edition language: Polski
Bookstores:
Community Reviews
PijanaPoMalinach
PijanaPoMalinach rated it
4.5 Trucicielka i inne opowiadania
Kolejny tomik opowiadań, tym razem zawiera 4 opowieści, których motywem przewodnim jest możliwość zmiany. Właściwie należałoby je nazwać przypowieściami z morałem. Zabawne zabarwione nieco czarnym humorem opowiadania, które finalnie dają do myślenia nad odwiecznym dylematem - ludzkiego sumienia. Każ...
Strona po stronie
Strona po stronie rated it
2.5 Trucicielka i inne opowiadania
Eric-Emmanuel Schmitt to ważna persona w świecie współczesnej literatury francuskiej. Jego książki obiegają cały świat, zachwycają i zaskakują tematyką czy formą. "Trucicielka" jest najnowszym dziełem autora. Jest to zbiór czterech opowiadań poruszających sprawy miłości, zbrodni, sławy, rodziny. Pie...
BOOKLANDIA
BOOKLANDIA rated it
3.0 Trucicielka
Czasami wchodząc do Empiku nie mogę się oprzeć kupnu niektórych książek nie poznawszy jeszcze nawet o czym dana lektura jest... Moje pierwsze spotkanie z Trucicielką to właśnie efekt takiego zakupu... zakupu bez poznania uprzednio treści... Przyznam się, iż w tym przypadku okładka mnie przyciągnęła,...
Dorian
Dorian rated it
4.0 Concerto a la Memoire D'Un Ange (Romans, Nouvelles, Recits (Domaine Francais)) (French Edition)
Շմիտտն, իհարկե, ավելի ուժեղ գործեր ունի, բայց էս էլ լավն էր: Հատկապես «Վերադարձ» պատմվածքը:
Światy z półki
Światy z półki rated it
4.0 Trucicielka i inne opowiadania
Okładka z miejsca przyciągnęła mój wzrok i tak oto książka znalazła się w moich tłustych łapkach. Opowiadania bardzo mi się spodobały, w szczególności pierwsza, a zarazem tytułowa "Trucicielka". Nie dziwne, że zbiór został nagrodzony.
Other editions (2)
Books by Éric-Emmanuel Schmitt
On shelves
Share this Book
Need help?