logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Dekameron, t. 1-5 - Giovanni Boccaccio
Dekameron, t. 1-5
by: (author)
6.45 1540
Stworzony najprawdopodobniej w latach 1350-1353, "Dekameron" po raz pierwszy opublikowany został blisko 1470 roku i do dziś uchodzi za największe dzieło literackie Boccaccia. W rzeczywistości obejmuje sto pomniejszych nowel, narracją których umila sobie czas, w ciągu dziesięciu dni schronienia,... show more
Stworzony najprawdopodobniej w latach 1350-1353, "Dekameron" po raz pierwszy opublikowany został blisko 1470 roku i do dziś uchodzi za największe dzieło literackie Boccaccia. W rzeczywistości obejmuje sto pomniejszych nowel, narracją których umila sobie czas, w ciągu dziesięciu dni schronienia, podczas panującej w 1348 roku zarazy, siedem pań oraz troje mężczyzn z florenckiej szlachty.
W treść owych opowiadań wpisana została aksjologia epoki, polegająca na afirmacji miłosnego życia, erotycznych zabaw i sfery somatycznej, a także na pochwale intelektu, antropocentryzmu i piękna ludzkiego umysłu.
Tematem przewodnim dzieła uczynił autor miłość, przy czym występuje ona w zróżnicowanych, antynomicznych częstokroć odcieniach: małżeńskim, platonicznym, tragicznym, cudzołóstwie i zdradzie, cielesności oraz zmysłowości.  

źródło opisu: opracowanie własne
źródło okładki: zdjęcie autorskie
show less
Format: papier
ISBN: 8306019393
Publisher: Państwowy Instytut Wydawniczy
Pages no: 932
Edition language: Polski
Bookstores:
Community Reviews
Danway's Books
Danway's Books rated it
3.5 Dekameron
Utwór ten jest księgą dziesięciu dni, w trakcie których dziesięć osób opowiadają sobie po 10 opowiadań dziennie... Przez to powstał zbiór 100 nowel. Narratorami są osoby, które ukryły się w pod florenckiej willi przed zarazą 1384 roku... "Sokół" to jedno z końcowych opowiadań Dekamerona... Opowiada ...
Other editions (15)
Books by Giovanni Boccaccio
On shelves
Share this Book
Need help?