Koniec świata szwoleżerów. Tom 1. Czcigodni weterani
Marian Brandys z nieprawdopodobnym znawstwem tworzy barwny gobelin dziejów polskości w czasach post-napoleońskich. Opowieść o dalszych losach bohaterów spod Somosierry. Młodzi szwoleżerowie z okresu Księstwa warszawskiego przeobrazili się w dojrzałych i statecznych obywateli Królestwa Polskiego....
show more
Marian Brandys z nieprawdopodobnym znawstwem tworzy barwny gobelin dziejów polskości w czasach post-napoleońskich.
Opowieść o dalszych losach bohaterów spod Somosierry. Młodzi szwoleżerowie z okresu Księstwa warszawskiego przeobrazili się w dojrzałych i statecznych obywateli Królestwa Polskiego. Oglądamy ich w rolach i sytuacjach bardzo rozmaitych: jako despotycznych ojców, zdradzonych mężów, czułych synów i braci; jako polityków i działaczy społecznych, dygnitarzy wojskowych i cywilnych, mecenasów literatury i pionierów przemysłu, lojalistów i opozycjonistów, sędziów i podsądnych.
Obraz, którego reprodukcje wykorzystano na okładce książki, zamówił u Horacego Verneta, jednego z najdroższych i najsławniejszych malarzy tamtego okresu, sam generał Wincenty Krasiński. Jest to jego portret konny na przełęczy Somosierra, choć Krasiński nie brał udziału w jej zdobywaniu. Wobec oburzenia pozostałych szwoleżerów twierdził, że obraz przedstawia tylko inspekcję oddziałów po bitwie, której zresztą też nie dokonał.
No cóż, w miarę upływu lat rosła liczba zdobywców Somosierry.
źródło opisu: MG, 2010 (tekst z okładki)
źródło okładki: Zdjęcie autorskie
show less