logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Legion - Elżbieta Cherezińska
Legion
by: (author)
3.33 30
Walcząc z Sowietami i Niemcami, dawali dowody, że państwo polskie trwa – karze przestępców, likwiduje zdrajców, chroni ludność i przygotowuje kadry dla niepodległego kraju. Byli solą tej ziemi, wyrośli w polskich lasach – liczyli tylko na siebie. Nie mieli broni ani z Londynu, ani z Moskwy. Ich... show more
Walcząc z Sowietami i Niemcami, dawali dowody, że państwo polskie trwa – karze przestępców, likwiduje zdrajców, chroni ludność i przygotowuje kadry dla niepodległego kraju. Byli solą tej ziemi, wyrośli w polskich lasach – liczyli tylko na siebie. Nie mieli broni ani z Londynu, ani z Moskwy. Ich jedynym orężem była odwaga. Kiedy wielu upadło na duchu i rozpoczęło pertraktacje z Sowietami, oni postanowili nie poddać się nikomu i przedrzeć do armii polskiej na Zachodzie. Ponad tysiąc karnych zdecydowanych na wszystko żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej dotarło do Czech. W Holiszowie brawurowo oswobodzili zaminowany i przygotowany do spalenia niemiecki obóz koncentracyjny dla kobiet.

Setki uratowanych od śmierci Polek, Żydówek i Francuzek w dowód wdzięczności podarowały im serduszka uszyte z pasiaków. Najwyższe odznaczenie, jakie dostali w życiu. Razem z Amerykanami wzięli do niewoli sztab XIII armii niemieckiej. Generał Patton przywitał ich słowami:

„Na Boga, powinniśmy podrzeć te cholerne,
podłe porozumienia z Sowietami i ruszyć prosto na wschodnie granice”.

W tak fascynujący, emocjonalny i pełen humoru sposób, może pisać tylko Elżbieta Cherezińska. O patriotyzmie bez patosu, o prawdziwych bohaterach bez bohaterszczyzny. Powieść z iście filmowym nerwem. Niczym Bękarty wojny i Złoto dla zuchwałych.

Powieść o tych, którzy nie poddali się nikomu!  

źródło opisu: Zysk i S-ka, 2013
źródło okładki: www.zysk.com.pl
show less
Format: papier
ISBN: 9788377852217
Publisher: Zysk i S-ka
Pages no: 800
Edition language: Polski
Bookstores:
Community Reviews
Na pohybel!
Na pohybel! rated it
1.0 Legion
I znowu, jak przy poprzedniej książce Elżbiety Cherezińskiej - temat świetny, wykonanie fatalne. Powód być może znów ten sam - pisanie na zamówienie, za sugestią wydawcy, czego i tym razem nikt nie ukrywa. To nie jest nawet powieść, to ledwie jej szkic - odpowiedni jako dramat albo scenariusz, co pi...
Other editions (2)
Books by Elżbieta Cherezińska
On shelves
Share this Book
Need help?