Historia kilku rodzin kresowych od schyłku XVIII wieku aż po drugą połowę ubiegłego stulecia odtworzona na podstawie dokumentów, listów, notatek, fotografii. Przedstawia etapy wędrówki kolejnych pokoleń Kresowiaków z Podola i Litwy, wędrujących przez Kiszyniów, Izmaił, Orgiejów, Odessę do Wilna i...
show more
Historia kilku rodzin kresowych od schyłku XVIII wieku aż po drugą połowę ubiegłego stulecia odtworzona na podstawie dokumentów, listów, notatek, fotografii. Przedstawia etapy wędrówki kolejnych pokoleń Kresowiaków z Podola i Litwy, wędrujących przez Kiszyniów, Izmaił, Orgiejów, Odessę do Wilna i Grodna, a następnie, po roku 1945, osiedlających się w Gdańsku, Toruniu, Bydgoszczy, Szczecinie, Wrocławiu, Wałbrzychu.
Procesy wykorzenienia i utraty ojcowizny łączyły się z trudną, wymagającą wielu ofiar przemianą drobnej szlachty kresowej w warstwę inteligencji – prawników, lekarzy, weterynarzy. Na tragizm dziejów grupowych nakładały się bolesne wątki przeżyć osobistych, których ślady znajdujemy w rodzinnych papierach.
źródło opisu: Oficyna Naukowa, 2010
źródło okładki: http://www.oficyna-naukowa.home.pl/sklep/index.php...»
show less