logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Masakra w El Mozote - Mark Danner
Masakra w El Mozote
by: (author)
3.00 5
Na przełomie lat 70. i 80. XX wieku w Salwadorze wybuchła wojna domowa między dyktaturą wojskową a lewicową partyzantką. Rebelianci skupili się w górach na północy kraju. Pod koniec 1981 r. siły rządowe przypuściły ofensywę. Szkolony przez Amerykanów elitarny rządowy batalion Atlacatl wkroczył do... show more
Na przełomie lat 70. i 80. XX wieku w Salwadorze wybuchła wojna domowa między dyktaturą wojskową a lewicową partyzantką. Rebelianci skupili się w górach na północy kraju. Pod koniec 1981 r. siły rządowe przypuściły ofensywę. Szkolony przez Amerykanów elitarny rządowy batalion Atlacatl wkroczył do osady El Mozote i wymordował niemal wszystkich jej mieszkańców, w tym kobiety i dzieci. Zbrodnia była tym bardziej szokująca, że, jak przekonuje Danner, El Mozote nie współpracowało z partyzantką.

Masakra w El Mozote jest ponadczasową przypowieścią o trudnych wyborach politycznych i decyzjach w czasach zimnej wojny, gdy walka z jednym zbrodniczym systemem prowadzi do współudziału w zbrodniach drugiego systemu.  

źródło opisu: http://www.wielkalitera.pl/
źródło okładki: http://www.wielkalitera.pl/zapowiedzi/id,20/masakra-w-el-mozote.html
show less
Format: papier
ISBN: 9788363387976
Publisher: Wielka Litera
Edition language: Polski
Bookstores:
Other editions (1)
On shelves
Share this Book
Need help?