Znany w latach 70. i 80. poemat, który nigdy jeszcze nie był drukowany w całości. Podtytuł: "Poemat dyżurny". Autor, lekarz z zawodu, w sposób poezji nieznany przedstawił swoje uczucia i emocje związane z pracą przy ludziach chorych i umierających, ale także zdrowiejących. Lecz to tylko pozór, w...
show more
Znany w latach 70. i 80. poemat, który nigdy jeszcze nie był drukowany w całości. Podtytuł: "Poemat dyżurny". Autor, lekarz z zawodu, w sposób poezji nieznany przedstawił swoje uczucia i emocje związane z pracą przy ludziach chorych i umierających, ale także zdrowiejących. Lecz to tylko pozór, w rzeczywistości jest to opis świata, w którym warto być, który warto poznawać i który należy kształtować. Zawsze znajdujemy się między krańcami, między narodzinami i śmiercią, ale ta przestrzeń musi być wypełniona treścią istotną, która pozwala być człowiekiem.
Książka, pięknie zresztą wydana, została opatrzona notą edytorską Anny Federek i rycinami prof. Michała Borysa. Z noty dowiadujemy się losów utworu na przestrzeni ponad 30 lat, dziwnych i zastanawiających, z których najciekawsze są informacje o poetyckim sporze autora ze znaną poetką Anną Kamieńską, z którą był zaprzyjaźniony i jednocześnie w zwadzie. Kamieńska napisała i zadedykowała młodemu wówczas poecie wiersz "Niepewność siebie" jako replikę na jego "Opaskę gazową".
Format A5, oprawa twarda, papier luksusowy, str. 76.
SPEKTAKL
Na podstawie "Opaski gazowej" reżyser Krzysztof Zaleski stworzył wstrząsający spektakl teatralny o zaskakujących rozwiązaniach formalnych. Sztuka cieszyła się dużym powodzeniem. Niezapomnianą wieloosobową rolę narratora, bohatera i poety stworzył Andrzej Ferenc, a tło słowno-muzyczne opracował i przygotował Andrzej Brzoska w studiu Teatru Polskiego Radia. Dzięki życzliwości, zaangażowaniu i pasji ks. Wojciecha Drozdowicza, proboszcza parafii na Bielanach, przedstawienie odbywało się w urokliwych XVII-wiecznych podziemiach pokamedulskiego kościoła w Lasku Bielańskim.
źródło opisu: http://aula.home.pl/cgibin/shop?info=0007&sid=36831844
źródło okładki: http://aula.home.pl/cgibin/shop?info=0007&sid=36831844
show less