logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Utracony raj - Cees Nooteboom
Utracony raj
by: (author)
Dwie młode kobiety, Alma, introwertyczna melancholiczka, i Almut, twardo stąpająca po ziemi hedonistka, wyruszają w podróż swoich marzeń. Docierają do wyśnionej Australii, gdzie, zafascynowane sztuką i kulturą Aborygenów, poszukują prawdy o świecie, człowieku i sztuce. Ta podróż sprawia, że... show more
Dwie młode kobiety, Alma, introwertyczna melancholiczka, i Almut, twardo stąpająca po ziemi hedonistka, wyruszają w podróż swoich marzeń. Docierają do wyśnionej Australii, gdzie, zafascynowane sztuką i kulturą Aborygenów, poszukują prawdy o świecie, człowieku i sztuce. Ta podróż sprawia, że upadają kolejne mity, a przyjaźń dziewczyn zostaje wystawiona na próbę. Kiedy rzeczywistość okaże się trudna do zaakceptowania, nieznośnie przyziemna i daleka od wyobrażeń - znowu uciekają, żeby wziąć udział w symbolicznym festiwalu, podczas którego przebrane za anioły mają tworzyć żywe obrazy.Eryk Zondag, krytyk literacki, przechodzi kryzys wieku średniego. W drodze do spa rozmyśla o swoim życiu, kondycji współczesnej literatury holenderskiej i o nieudanym związku ze sporo młodszą kobietą. W sanatorium, w którym regularny i uporządkowany rytm dnia miał przynieść spokój jego duszy, spotyka Almę, swoją niedoszłą kochankę poznaną w Perth, na festiwalu aniołów...Noteboom poetyckim językiem opowiada o dojrzewaniu, o trudnej konfrontacji marzeń z rzeczywistością i o tym, co z takiego zderzenia pozostaje.Nooteboom sugeruje, że aby zaspokoić głód duszy, nie trzeba bezpośredniego doświadczenia transcendencji, zaskakująco dużo może dać współudział w estetycznej iluzji.J.M.CoetzeeNooteboom wykorzystuje ziemskie pojęcia piekła i raju, kilka linijek z Miltona i jednego czy dwa anioły, aby skonstruować historię dwojga ludzi, którzy spotykają się na festiwalu literackim w Perth, a po latach - na stole do masażu w górskim spa. Po drodze bezkompromisowo redefiniuje pojęcia straty, ukojenia i duchowości.Tom Barbash, „The New York Times Book Review"Rzecz śmiała, poetycka, prowokacyjna i oczyszczająca.„De Volkskrant"Nooteboom bez najmniejszego wysiłku przetwarza swoje podróżnicze doświadczenia w zaskakującą wariację na dobrze znany temat.„Trouw"
show less
Format: paperback
ISBN: 9788377476314
Publisher: W.A.B.
Pages no: 154
Edition language: Polski
Bookstores:
Community Reviews
M Sarki
M Sarki rated it
4.0 Lost Paradise
A delightful and comfortable read however unremarkable it ultimately proved itself to be.
Samir's Critical Corner
Samir's Critical Corner rated it
3.0
Review to follow. Mixed feelings at the moment.
javajunco
javajunco rated it
3.0 Lost Paradise
3 stars is probably too few, but 4 would be overstating it. I liked it, I'm not sure what to make of it, really. this was a dorkapalooza '09 book exchange book.
Other editions (2)
Books by Cees Nooteboom
On shelves
Share this Book
Need help?