logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
W emigracyjnym labiryncie. Listy 1965-1982 - Sławomir Mrożek, Leopold Tyrmand
W emigracyjnym labiryncie. Listy 1965-1982
by: (author) (author)
4.00 5
Mrożek i Tyrmand - niepokorni pisarze o literaturze, emigracji i Polsce. O tym, że wybitny dramaturg Sławomir Mrożek znał i wymieniał listy z Leopoldem Tyrmandem, autorem powieści Zły, do tej pory wiedzieli tylko nieliczni. Tymczasem korespondencja ta trwała niemal dwadzieścia lat – od 1965 do... show more
Mrożek i Tyrmand - niepokorni pisarze o literaturze, emigracji i Polsce.

O tym, że wybitny dramaturg Sławomir Mrożek znał i wymieniał listy z Leopoldem Tyrmandem, autorem powieści Zły, do tej pory wiedzieli tylko nieliczni. Tymczasem korespondencja ta trwała niemal dwadzieścia lat – od 1965 do 1982 roku.

Obaj pisarze przebywali wówczas na emigracji i z tej właśnie, emigracyjnej, perspektywy obserwują i komentują bieżące wydarzenia. Mimo oddalenia często wędrują w swych listach do Polski, zastanawiając się, jak może się rozwinąć sytuacja w ojczyźnie. Sporo miejsca poświęcają też podróżom po świecie, kontaktom towarzyskim i życiu prywatnemu. Najczęściej jednak Mrożek i Tyrmand piszą o literaturze, dzieląc się między sobą informacjami na temat powstających właśnie utworów.

Co połączyło Mrożka i Tyrmanda? Jakiego rodzaju była to więź? Ciekawe jest choćby to, że Tyrmand, starszy od Mrożka o całe dziesięć lat, zwraca się do niego jak do mistrza i przewodnika duchowego. A podobnych niespodzianek jest w tych listach więcej…

Autorem opracowania, wstępu i przypisów jest Dariusz Pachocki z Uniwersytetu Lubelskiego, posłowie w formie mini esejów biograficznych napisał Tadeusz Nyczek.
show less
Format: hardcover
ISBN: 9788308064467
Publisher: Wydawnictwo Literackie
Pages no: 296
Edition language: Polski
Category:
Biography
Bookstores:
Books by Sławomir Mrożek
Books by Leopold Tyrmand
On shelves
Share this Book
Need help?