"W tle i cieniu sztuk zmysłowych istnieje sztuka języka, gdzie wszystkie symbole i pojęcia oddają się aktywnej grze przemian. Poezja Tadeusza Pióry pozwala nam wkroczyć w tę prze-strzeń z pełną świadomością, a jednocześnie z pożądanym zawrotem głowy. Nadzieja w zmienności form, jeśli za...
show more
"W tle i cieniu sztuk zmysłowych istnieje sztuka języka, gdzie wszystkie symbole i pojęcia oddają się aktywnej grze przemian. Poezja Tadeusza Pióry pozwala nam wkroczyć w tę prze-strzeń z pełną świadomością, a jednocześnie z pożądanym zawrotem głowy. Nadzieja w zmienności form, jeśli za towarzysza mamy również sztukę wyobraźni. Dzięki temu możemy znaleźć się w kraju, gdzie biją inne monety, a banknoty posiadają znaki wodne, których nie da się podrobić. In Fancy We Trust. To na rewersie. A co pokazuje awers? Czytaj wersy – tak powstaje kapitał, o który w rzeczy samej – oraz poza nią – chodzi." (Cezary Domarus)
Tadeusz Pióro urodził w 1960 roku w Warszawie. Z wykształcenia jest anglistą, pracuje wykładając literaturę amerykańską na Uniwersytecie Warszawskim. Ogłosił drukiem sześć tomów poezji: Okęcie (1993), Wiersze okolicznościowe (1997), Syntetyczność (1998), Wola i ochota (2000), Pieśni miłosne (2004) oraz, razem z Kubą Koziołem i Andrzejem Sosnowskim, Dom bez kantów (1992). Zajmuje się również tłumaczeniem poezji i prozy, krytyką literacką oraz kulinariami. Współtłumaczył m.in. antologię Altered State: The New Polish Poetry, wybór wierszy Tadeusza Borowskiego oraz wybór wierszy Roda Menghama, Rokowania i potyczki. Wiele jego przekładów ukazało się w „Literaturze na Świecie” (John Ashbery, Paul de Man, Ronald Firbank, David Gascoyne, Harry Mathews, Ezra Pound, Ishmael Reed, Edmund White).Wybór jego wierszy opublikowała angielska oficyna Equipage. Wybór felieto-nów kulinarnych, ogłaszanych na łamach „Przekroju” w latach 2000-2005, zatytułowany 44 przyjemności, ukazał się w 2006.
źródło opisu: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury, 2008
źródło okładki: www.wbp.poznan.pl
show less