Dialog, nr 2 (651) / luty 2011. Trans-polonia
Hasło numeru TRANS-POLONIA wskazuje na przekraczanie granic i ograniczeń. O sposobach ich przezwyciężania w sferze narodowo-ojczyźnianej pisze Zbigniew Majchrowski. W sferze intymnej i społecznej – Ewa Hołuszko. W sferze religijnej i politycznej – Grzegorz Niziołek. Monika Żółkoś i Zbigniew...
show more
Hasło numeru TRANS-POLONIA wskazuje na przekraczanie granic i ograniczeń. O sposobach ich przezwyciężania w sferze narodowo-ojczyźnianej pisze Zbigniew Majchrowski. W sferze intymnej i społecznej – Ewa Hołuszko. W sferze religijnej i politycznej – Grzegorz Niziołek. Monika Żółkoś i Zbigniew Mikołejko przekraczają myślenie antropocentryczne. Przede wszystkim jednak o historycznej, ustrojowej, mentalnej i płciowej transformacji opowiada sztuka Julii Holewińskiej „Ciała obce”. Jej bohaterka, opozycjonistka i konspiratorka jest zarazem osobą transseksualną. Odzyskanie niepodległości i zmiana ustrojowa wyzwalając świat wokół niej od zewnętrznej opresji, ujawniają zarazem wewnętrzne ograniczenia i uprzedzenia otaczających ją ludzi. Represja przenosi się ze sfery publicznej w życie prywatne. Walka bohaterki „Ciał obcych” o własną, nieskłamaną tożsamość wymaga jeszcze większej odwagi i siły ducha niż jej niegdysiejsza walka z ustrojem... Sztuce towarzyszy dyskusja zatytułowana „Wolność, równość, transformacja” z udziałem Teresy Boguckiej, Kingi Dunin i Magdy Mosiewicz.
Ponadto w numerze dramat Roberta Jarosza „Wnyk” oraz poprzedzony esejem Piotra Olkusza dramat Juana Mayorgi „Wieczny pokój”.
Adam Wiedemann przypomina twórczość dramatyczną zapomnianego dziś pisarza i rysownika Mieczysława Piotrowskiego. Lech Sokół pisze o Tadeuszu Kowzanie. Piotr Morawski o współczesnych amerykańskich sztukach pasyjnych.
źródło opisu: Wydawnictwo Instytut Książki, 2011
źródło okładki: http://www.dialog.waw.pl/index.php?cmd=showIssue&numer=651&lang=pl
show less