logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Dobrze się myśli literaturą - Ryszard Koziołek
Dobrze się myśli literaturą
by: (author)
5.00 10
Dobrze się myśli literaturą to zbiór esejów o praktykowaniu wiary w literaturę, rozumianą jako konieczność mówiącego człowieka. Ryszard Koziołek przekonuje, że ilekroć próbujemy coś wyjaśnić, porozumieć się z innym lub wyrazić własne emocje, jesteśmy skazani na literaturę. Czynimy to również bez... show more
Dobrze się myśli literaturą to zbiór esejów o praktykowaniu wiary w literaturę, rozumianą jako konieczność mówiącego człowieka. Ryszard Koziołek przekonuje, że ilekroć próbujemy coś wyjaśnić, porozumieć się z innym lub wyrazić własne emocje, jesteśmy skazani na literaturę. Czynimy to również bez lektury, ale – jak przekonuje autor – czytanie ulepsza nasze myślenie i mowę.

W myśleniu literaturą autor sięga do twórczości klasyków – jak Prus, Kraszewski, Sienkiewicz, Przybyszewska czy Mrożek – oraz pisarzy współczesnych – Springera, Stasiuka, Pilcha czy Karpowicza. Życiorysy są dla niego równie ważne, jak fikcje, jeśli tylko pozwalają myśli ruszyć z miejsca i ćwiczyć się w wyrażaniu i opowiadaniu świata.

Eseje Ryszarda Koziołka to także głos w sprawie przywrócenia literaturze należnego jej miejsca, które ostatnimi czasy osłabiły media wizualne. Autor udowadnia, że dla człowieka nie ma lepszego programu symulacyjnego do trenowania wyobraźni, mowy i myślenia niż literatura.
show less
Format: hardcover
ISBN: 9788380492196
Publisher: Czarne
Pages no: 288
Edition language: Polski
Category:
Essays
Bookstores:
Community Reviews
Abdita
Abdita rated it
5.0 Ryszard Koziołek - "Dobrze się myśli literaturą"
Doskonała książka człowieka zakochanego w literaturze, patrzącego i starającego się zrozumieć świat i rzeczywistość poprzez literaturę. Teksty pisane z wielką pasją, skondensowane i przemyślane w sposób doskonały. Nawet te, które jak mi się wydawało nie zainteresują mnie zupełnie, czytałam, nie mogą...
Books by Ryszard Koziołek
On shelves
Share this Book
Need help?