logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Dolina Issy - Czesław Miłosz
Dolina Issy
by: (author)
4.00 5
Jedna z najwspanialszych powieści o dzieciństwie i dojrzewaniu autorstwa laureata Literackiej Nagrody Nobla. Książka napisana przez Miłosza na emigracji i wydana po raz pierwszy w Paryżu w roku 1955 ukazuje pasje młodego bohatera, Tomasza, zdobywającego samotnie wiedzę o świecie. Utwór Miłosza... show more
Jedna z najwspanialszych powieści o dzieciństwie i dojrzewaniu autorstwa laureata Literackiej Nagrody Nobla. Książka napisana przez Miłosza na emigracji i wydana po raz pierwszy w Paryżu w roku 1955 ukazuje pasje młodego bohatera, Tomasza, zdobywającego samotnie wiedzę o świecie.
Utwór Miłosza nie ma typowej, wyrazistej fabuły. Akcja powieści toczy się głównie na Litwie w dolinie zmitologizowanej rzeki Issy.  
show less
Format: papier
ISBN: 9788308043707
Publisher: Wydawnictwo Literackie
Pages no: 276
Edition language: Polski
Bookstores:
Community Reviews
Leopard
Leopard rated it
Although I have made no systematic study of the matter, I must ask myself once again why it is that poetry written by novelists invariably triggers my gag reflex, whereas novels written by poets are well worth reading? With no particular effort the names Dickey, Kinnell, Carlos Williams, Cummings, B...
Kalliope Muse speaks to me
Kalliope Muse speaks to me rated it
4.0 The Issa Valley: A Novel
Read this years ago, soon after Milosz was given the Nobel. I remember walking along the corridor at University and passing by the door of his office at the Faculty.
Other editions (8)
Books by Czesław Miłosz
On shelves
Share this Book
Need help?