logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Dziennik. Pięć zeszytów z łódzkiego getta - Dawid Sierakowiak
Dziennik. Pięć zeszytów z łódzkiego getta
by: (author)
4.50 5
Po raz pierwszy w Polsce pełne wydanie ocalałego Dziennika Dawida Sierakowiaka. Dawid Sierakowiak mógł zostać kimś wybitnym: za osiągnięcia w nauce dostał stypendium, znał pięć języków, tłumaczył, pisał artykuły do gazet, udzielał korepetycji, był społecznikiem wrażliwym na ludzką krzywdę.... show more
Po raz pierwszy w Polsce pełne wydanie ocalałego Dziennika Dawida Sierakowiaka.

Dawid Sierakowiak mógł zostać kimś wybitnym: za osiągnięcia w nauce dostał stypendium, znał pięć języków, tłumaczył, pisał artykuły do gazet, udzielał korepetycji, był społecznikiem wrażliwym na ludzką krzywdę. Wybuchła jednak wojna, Niemcy stworzyli w Łodzi getto, gdzie Dawid trafił wraz z rodziną.

Po wyzwoleniu łódzkiego getta znaleziono stertę zapisanych zeszytów. Ktoś nimi palił pod kuchnią. W tej stercie leżało między innymi pięć brulionów Dawida Sierakowiaka: rejestr zdarzeń spisywanych codziennie przez nastoletniego autora, osieroconego w wyniku wojny i samemu ledwie trzymającego się życia.

To niezwykły dokument: opowiada o getcie w Łodzi pod nazistowską okupacją, o rządach Chaima Rumkowskiego, kontrowersyjnego Przełożonego Starszeństwa Żydów, o wywózce mieszkańców getta do obozów zagłady, o szukaniu pracy, zdobywaniu jedzenia, o śmierci sąsiadów i bliskich oraz o powolnym traceniu sił, ale przede wszystkim o walce o przetrwanie młodego, niezwykle zdolnego człowieka.

Lektura dla tych wszystkich, którzy znają Dziennik Anne Frank.
show less
Format: paperback
ISBN: 9788364700057
Publisher: Marginesy
Pages no: 400
Edition language: Polski
Category:
Biography, History
Bookstores:
Books by Dawid Sierakowiak
On shelves
Share this Book
Need help?