Estetyka w archeologii. Antropomorfizacje w pradziejach i starożytności
Autorzy monografii poruszają m. in. takie oto tematy: Figuracje oraz antropomorfizacje w pradziejach i starożytności. Pola popielnicowe - eschatologiczne aspekty antropomorfizacji metalurgii. Doświadczanie duszy a przedstawianie ciała w sztuce starożytnej Grecji. Antropomorfizacje w sztuce Majów....
show more
Autorzy monografii poruszają m. in. takie oto tematy: Figuracje oraz antropomorfizacje w pradziejach i starożytności. Pola popielnicowe - eschatologiczne aspekty antropomorfizacji metalurgii. Doświadczanie duszy a przedstawianie ciała w sztuce starożytnej Grecji. Antropomorfizacje w sztuce Majów.
Książka ta jest w rzeczywistości zbiorem dziesięciu bardzo interesujących artykułów traktujących o szeroko pojętej antropomorfizacji w czasach antycznych. Przed każdym kolejnym artykułem znajduje się krótka notka dotycząca jego Autora. Ponadto po każdym z referatów umieszczono krótkie streszczenie w języku angielskim, co dodatkowo uatrakcyjnia publikację. Dodatkowo, o czym warto wspomnieć, tuż po każdym z artykułów Autorzy zamieścili, w niektórych przypadkach bardzo obszerną, bibliografię.
Referaty zamieszczone w Estetyce w archeologii… traktują o tematach sensu stricte archeologicznych. Autorzy poruszają tu wątki, dotyczące estetyki oraz szeroko pojętej sztuki, w bardzo rozległych ramach czasowych.
Czytelnik znajdzie tu referaty omawiające w bardzo interesujący, a zarazem naukowy sposób relikty przeszłości, zaczynając od epoki kamienia, po epokę brązu. Znajduje się tu wiele interesujących faktów dotyczących tzw. sanktuariów jaskiniowych czy też figurek tworzonych przez pierwsze ludy zamieszkujące tereny europejskie. Czytelnicy zainteresowani tematyką archeologii śródziemnomorskiej także znajdą tu ciekawe informacje dotyczące sztuki starożytnej Grecji. Jako archeolog śródziemnomorski szczerze polecam artykuły pani Ewy Bugaj i pana Arkadiusza Bednarczuka, którzy doskonale odnaleźli się w kulturze starożytnej Grecji. W publikacji swoje miejsce posiada także problem dotyczący tematyki starożytnego Egiptu. Autor, pan Sławomir Jędraszek, podjął wątek mówiący o niezwykle ciekawym aspekcie sztuki i zarazem religii egipskiej, dotyczący bożka-demona Besa. W Estetyce w archeologii… znalazł się także referat traktujący o antropomorfizacji w sztuce Majów. Widać zatem, iż publikacja skierowana jest to szerokiej publiczności, zwłaszcza archeologicznej. Zapewniam, iż każdy archeolog czy też student archeologii znajdzie w tej książce, z względu na jej różnorodność kulturowo-geograficzną, coś dla siebie.
Warto nadmienić, iż w kilku artykułach pojawiają się fotografie oraz przerysy omawianych zabytków, takie jak przedstawienie tzw. kory, czyli posągu młodej kobiety czy też wyżej wspomnianego egipskiego bożka Besa. Zdecydowanie najwięcej fotografii i obrazów znalazło się w artykule pana Andrzeja C. Karwowskiego dotyczącego sztuki Majów. W nim Czytelnik może zobaczyć namiastkę niezwykle interesującej i barwnej kultury oraz sztuki cywilizacji Majów.
Estetyka w archeologii… jest książka niezwykle ciekawą, która pozwala Czytelnikowi poznać różne aspekty sztuki pradziejów i starożytności. Przybliża ona pojęcie sztuki widzianej oczyma ludzi tamtych czasów. Dzięki niej poznajemy odpowiedzi na wiele nurtujących nas pytań; jak sztukę postrzegano w pradziejach? W jakim celu tworzono niezliczone posągi czy budowle? Artykuły zebrane w tej publikacji rozwiązują te problemy, jak i też stawiają Czytelnika przed własnymi wnioskami czy hipotezami.
Pomimo wielu plusów myślę, że warto uprzedzić Czytelników, iż w niektórych artykułach znajduje się kilka trudnych terminów (nie wyjaśnionych), zrozumiałych jedynie dla archeologów. Ponadto, Autorzy w pewnych kwestiach nie tłumaczą rozmaitych procesów, uważając je zapewne za czysto oczywiste. Jednakże zjawiska te nie są tak jasne dla przedstawicieli innych dyscyplin naukowych, co składa się na jedyne minusy powyższej pracy.
Książkę tę, szczerze polecam zarówno archeologom, religioznawcom jak i też studentom owych kierunków. Wydaje mi się, iż książka ta, w inny niż akademickie podręczniki sposób, tłumaczy pewne zjawiska zachodzące w archeologii.
Plus minus:
Na plus:
+ interesująca tematyka
+bogata bibliografia
+kilka artykułów opatrzonych fotografiami
Na minus:
- kilka trudnych językoznawczych terminów bez wyjaśnienia ich znaczenia
- miękka oprawa
Książka zainspirowana została pracą grona badaczy spotykających się od kilku lat w ramach posiedzeń naukowych Komisji Metod i Teorii Badań Archeologicznych Komitetu Nauk Pra- i Protohistorycznych Polskiej Akademii Nauk
źródło opisu: Wydawnictwo Poznańskie 2010
źródło okładki: http://www.wydawnictwopoznanskie.com/
show less