logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Etnografia do kieszeni. Numer 1 - Monika Sznel, Paweł Jeleniewski, Dominik Szczepański
Etnografia do kieszeni. Numer 1
by: (author) (author) (author)
"Etnografia do kieszeni" to seria zeszytów, w których chcemy przybliżać mieszkańcom Warszawy etnografię jako współczesną dyscyplinę naukową. Etnograficzna metoda, oparta na spotkaniu z człowiekiem w kontekście, w którym funkcjonuje, pozwala w nowy sposób poznawać to, co pozornie bliskie i... show more
"Etnografia do kieszeni" to seria zeszytów, w których chcemy przybliżać mieszkańcom Warszawy etnografię jako współczesną dyscyplinę naukową. Etnograficzna metoda, oparta na spotkaniu z człowiekiem w kontekście, w którym funkcjonuje, pozwala w nowy sposób poznawać to, co pozornie bliskie i oczywiste.

W numerze pierwszym Monika Sznel prowadzi nas przez społeczne dzieje Powiśla. Rysuje kilka perspektyw, od robotniczych przedmieść, przez urzędnicze kamienice, po imprezowe podcienia mostów. Jej przewodnikami po zmieniających się ulicach są rzemieślnicy, działacze pozarządowi i zwykli mieszkańcy.

Kilkadziesiąt metrów wyżej, po dawnym szlaku królewskim, wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia i Nowego Światu, wędruje Paweł Jeleniewski. Od baru do baru, w oparach alkoholu, stara się odtworzyć życie towarzyskie stolicy sprzed 40 lat. Jego rozmówcami są amatorzy towarzyskiego pijaństwa i uczestnicy tamtych zabaw.

Dominik Szczepański pojechał na inteligenckie blokowisko. Namówił na wspomnienia pionierów Ursynowa. Ówcześni trzydziestolatkowie nie mieli gdzie robić zakupów i w czynie społecznym sadzili drzewa, za to ich mieszkania miały dodatkowy pokój do pracy umysłowej. Opowieść rozmówców to zapis mentalności z czasów niedoboru.  

źródło opisu: http://etnograficzna.pl/etnografia-do-kieszeni-numer-1
źródło okładki: http://etnograficzna.pl/etnografia-do-kieszeni-numer-1
show less
Format: papier
ISBN: 9788393620814
Publisher: Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna
Pages no: 94
Edition language: Polski
Bookstores:
Books by Monika Sznel
Books by Paweł Jeleniewski
Books by Dominik Szczepański
Share this Book
Need help?