logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Fronda nr 59 lato 2011. Nie chodzę do kościoła - Lech Jęczmyk, Tomasz P. Terlikowski, Arkady Franciszek Saulski, Meg Meeker, Aleksander Bocianowski, Łukasz Karczewski, Paweł Zawadzki, Maciej Bodasiński, Lech Dokowicz, Jakow Krotow, Hilarion Ałfiejew, Marta Brzezińska, Katarzyna Głowiacka, Artur Synowiec, Ewa Kamińska
Fronda nr 59 lato 2011. Nie chodzę do kościoła
Spis treści: Kafka i ja, czyli list do syna Mój ojciec był takim samym wyznawcą katolicyzmu, jak ojciec Kafki wyznawcą judaizmu. Tamten miał jednak nad moim starym taką przewagę, że chodził do templu przynajmniej cztery razy w roku, podczas gdy mój ojciec meldował się w kościele tylko dwa razy –... show more
Spis treści:

Kafka i ja, czyli list do syna
Mój ojciec był takim samym wyznawcą katolicyzmu, jak ojciec Kafki wyznawcą judaizmu. Tamten miał jednak nad moim starym taką przewagę, że chodził do templu przynajmniej cztery razy w roku, podczas gdy mój ojciec meldował się w kościele tylko dwa razy – na Boże Narodzenie i na Wielkanoc.
A.B.

Gdzie jesteście, ojcowie?
Jestem w Ziemi Świętej. Gdy zaczyna się szabat, obserwuję, jak Żydzi ze swoimi synami idą do synagogi. Oglądam telewizję. Kamera omiata wnętrze meczetu. Sami mężczyźni. A w kościele?
G.G.

„Mam spore trudności w katolickim wychowaniu dzieci”
Zapis dyskusji na forum internetowym wiara.pl

Dlaczego chłopcy potrzebują Boga
Chłopcy, którzy są religijni, dużo rzadziej rozpoczynają wczesną aktywność seksualną. Są też mniej podatni na picie alkoholu, palenie papierosów, wagary, narkotyki oraz na depresję. Mają również dużo lepszy obraz samych siebie.
Meg Meeker

Trudno nie wierzyć w nic
Młodzi ludzie traktują dosłownie przykazanie kościelne o spowiedzi i Komunii św. „przynajmniej raz w roku”. Dopiero całkowite nieprzystępowanie do tych sakramentów świadczyłoby o zerwaniu więzi z Kościołem, a przecież nie zawsze to się „opłaca”.
Marta Brzezińska

Narzeczeni – wiaroodporni?
Ślub odwlekany latami, ale jak już postanowiony, to na wczoraj. Nie rozumieją, o co chodzi z kursami przedmałżeńskimi, o co chodzi z tym sakramentem. Ich związek opiera się o wspólnie kupione mieszkanie,
współżycie seksualne, nierzadko wspólne dziecko.
Katarzyna Głowiacka

Odpieprzcie się od Gombrowicza!
O, jak nie znosił Gombrowicz tych wszystkich brązowników, tych lakierników, tych picusiów, którzy polerowali wszelkie rysy i kanty na życiorysach wieszczów. Czy mógł przypuszczać biedny Gombrowicz, że po latach padnie ofiarą takich samych zabiegów?
Artur Synowiec

Jerzy Giedroyć i „tajne organizacje”
Po lekturze Autobiografii na cztery ręce Jerzego Giedroycia pozostaje poczucie niedosytu. Jaką pozycję zajmował w obozie przedwojennej sanacji przyszły wydawca „Kultury”?
Aleksander Bocianowski

Michnik jak Zajączek
W 1983 roku Adam Michnik pisał z więzienia do Czesława Kiszczaka: „sami złajdaczeni, chcecie nas ściągnąć do swego poziomu. Otóż nie! Tej przyjemności wam nie dostarczę”.
Ewa Kamińska

Władza pod kontrolą społeczeństwa
Jesteśmy „rządzeni” emocjami. Nie poznajemy faktów, nie żądamy od państwa i jego organów wypełniania obowiązków, żyjemy „wrzutkami”.
Z socjolog dr Barbarą Fedyszak-Radziejowską rozmawia Stanisław Żaryn

Konserwa w okładce
Dzieje się w naszej literaturze coś specyficznego, co można nazwać początkiem mówienia własnym głosem. Czy ten głos wybrzmi, czy powstanie kiedyś dzieło na miarę Zapisków więziennych kardynała Wyszyńskiego?
Mateusz Matyszkowicz

Wspólnie broniąc Europy przed przekleństwem
Metropolita Hilarion Ałfiejew nie ma wątpliwości: „współczesny wojujący sekularyzm, podobnie jak rosyjski bolszewizm, uznaje siebie za światopogląd, którego celem jest zastąpienie chrześcijaństwa. I właśnie dlatego nie jest on neutralny i obojętny wobec chrześcijaństwa, ale zawsze mu wrogi”.
Tomasz P. Terlikowski

Mieć czy być? W cieniu urynkowionej rewolucji seksualnej
Liberalizacja prawodawstwa w kwestiach seksualnych już doprowadziła do katastrofalnych skutków demograficznych. Dziś bardziej niż kiedykolwiek konieczna jest obrona chrześcijańskiej moralności.
Abp Hilarion Ałfiejew

Zdrada protestantów i anglikanów
Autentycznie myślimy o możliwości stworzenia w Europie prawosławno‑katolickiego aliansu na rzecz obrony tradycyjnych wartości chrześcijaństwa. Podstawowym zadaniem takiego aliansu byłaby próba przywrócenia chrześcijańskiej duszy Europie.
Abp Hilarion Ałfiejew

Wyjść poza teologię roku 1204. Papieże, patriarchowie, Kościół
Prawie zawsze w dyskusjach religijnych pomiędzy katolikami i prawosławnymi dochodzi do omawiania prymatu papieskiego. Wszystko inne wydaje się do pokonania.
Tomasz Rowiński

Antychrześcijaństwo
Pretensje Rosjan do Polski są rozliczne, ale łączy je jeden wspólny mianownik – Polska to kraj antychrześcijaństwa. Złe jest już to, że Polska leży na Zachodzie, a więc w mroku.
Jakow Krotow

Nowa Rosja?
Demontażu Związku Sowieckiego dokonali inteligentni i wybiegający myślą w przyszłość oficerowie służb specjalnych. Dostali oni do ręki ideę, gotowy plan, „mapę drogową” – List do przywódców Związku Sowieckiego Sołżenicyna.
Lech Jęczmyk

Oprzeć się pokusie nienawiści
Na ścianach kaplicy Muzeum Powstania Warszawskiego tworzy podobizny 108 powstańczych męczenników. Jakie są ich historie?
Z malarzem ikon Mateuszem Środoniem rozmawia Tomasz Rowiński

Husarze śmierci
Arkady Saulski

Blogowisko
Krytyka, komentarze i inne wycieczki pod adresem, czyli parę słów od internautów. Dyskutantów nakręca: fronda.pl

Zatraciłam swoje człowieczeństwo
Podczas swej kariery lekarskiej wykonałam około tysiąca aborcji.
Z dr Moniką Campean rozmawiają Maciej Bodasiński i Lech Dokowicz

Każda ciąża to relacja, bardzo osobista relacja
Zespół poaborcyjny dlatego tak boli, ponieważ cierpienie, które się z nim wiąże, to cierpienie pozrywanych relacji. Aborcja jest zerwaniem najważniejszych i podstawowych więzi.
Z dr Anną Stelmaszczyk rozmawiają Maciej Bodasiński i Lech Dokowicz

Siedem darów ducha złego
Szatan jest „ojcem kłamstwa”. Potrafi tylko naśladować i zaprzeczać. Nazwy jego darów stanowią mniej lub bardziej zmyślne odwrócenie znienawidzonej przez niego nauki.
Sławomir Zatwardnicki

Rzeczpospolita zakonna
W życiu klasztornym, jak w lustrze, odbija się dusza Europy. Klasztory powstawały jako odpowiedź na wyzwania czasów. Gdyby ktoś chciał udowodnić, że to ich dzieła, ich święci tworzyli historię naszego
kontynentu – nie miałby z tym większego problemu.
Paweł Zawadzki

Nauka Jakuba. Pierwsze niemuzułmańskie źródło do historii islamu.
Apokalipsy żydowskie z połowy VIII wieku potwierdzały roszczenia Mahometa jako proroka zwiastującego przyjście mesjasza.
Łukasz Karczewski  

źródło opisu: Fronda, 2011
źródło okładki: http://www.wydawnictwofronda.pl/wp-content/uploads...»
show less
Format: papier
Publisher: Fronda
Pages no: 300
Edition language: Polski
Bookstores:
Books by Łukasz Karczewski
Books by Sławomir Zatwardnicki
Books by Artur Synowiec
Books by Katarzyna Głowiacka
Books by Hilarion Ałfiejew
Books by Jakow Krotow
Books by Lech Dokowicz
Books by Maciej Bodasiński
Books by Paweł Zawadzki
Books by Lech Jęczmyk
Books by Ewa Kamińska
Books by Marta Brzezińska
Books by Aleksander Bocianowski
Books by Meg Meeker
Books by Tomasz Rowiński
Books by Arkady Franciszek Saulski
Books by Tomasz P. Terlikowski
Books by Redakcja kwartalnika Fronda
Share this Book
Need help?