logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Grecja. Gorzkie pomarańcze - Dionisios Sturis
Grecja. Gorzkie pomarańcze
by: (author)
3.00 5
Najnowsza historia Grecji jest tak mało znana, że łatwiej wyobrazić sobie starożytnych filozofów, pierwszych dramatopisarzy i mitologicznych herosów niż współczesnych mieszkańców Aten czy Krety. Tymczasem niedawno temat Grecji pojawił się w mediach w nieoczekiwanym świetle: szokował obrazami... show more
Najnowsza historia Grecji jest tak mało znana, że łatwiej wyobrazić sobie starożytnych filozofów, pierwszych dramatopisarzy i mitologicznych herosów niż współczesnych mieszkańców Aten czy Krety. Tymczasem niedawno temat Grecji pojawił się w mediach w nieoczekiwanym świetle: szokował obrazami protestujących tłumów i walk wywołanych zapaścią finansową kraju borykającego się z potężnym kryzysem, zagrażającym stabilności całej Unii Europejskiej. Doniesienia z nierozpoznanego terenu szybko obrosły w fałszywe i krzywdzące mity.

Dionisios Sturis, dziennikarz radia TOK FM, relacjonował dla polskich mediów wydarzenia polityczne, zamieszki z pogrążonego w kryzysie kraju oraz protesty imigrantów. W tym samym jednak czasie szukał swoich korzeni, próbował zrozumieć kraj przodków, z którego wyjechał w wieku dwóch lat i wraz z matką i rodzeństwem zamieszkał w Polsce. Po latach postanowił oswoić zapomniany język i rzeczywistość, w której żyją jego greccy krewni. Powoli odkrywał, jak bardzo na losy jego rodziny wpłynęła wojenna zawierucha w Grecji i wymuszone migracje.

Gorzkie pomarańcze to efekt doświadczeń zgromadzonych podczas pracy dla radia i osobistych poszukiwań. Autor rozprawia się ze stereotypami Greków jako narodu leni i oszustów oraz samej Grecji, którą znamy z turystycznych folderów. Biele i błękity zastępuje wieloma odcieniami szarości. Jego książka to przewodnik po bardziej prawdziwej Grecji.
show less
Format: paperback
ISBN: 9788377478653
Publisher: W.A.B.
Pages no: 286
Edition language: Polski
Category:
Non Fiction
Bookstores:
Community Reviews
luckyluke
luckyluke rated it
2.5 Grecja. Gorzkie pomarańcze
Książka dość trudna do jednoznacznej oceny. Niby stylistycznie utrzymuje dość wysoki poziom, ale jednocześnie przeszkadzało mi wplatania wątku osobistego, którego lwia część w sumie nie miała wiele wspólnego z aktualną sytuacją w Grecji. Dziwiło mnie też to rozwodzenie się autora jaki to PRL był cud...
Other editions (1)
Books by Dionisios Sturis
On shelves
Share this Book
Need help?