logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Hordubal. Meteor. Zwyczajne życie - Karel Čapek, Paweł Hulka-Laskowski
Hordubal. Meteor. Zwyczajne życie
by: (author) (translator)
Z posłowia: Trylogia składa się z trzech powieści, które były wydane przed wojną w oddzielnych tomach, zyskały ogromną poczytność i tłumaczone były na wiele języków. Nie są one, jak przekonał się czytelnik, związane wspólnym wątkiem akcji ani postacią żadnego z bohaterów, łączy je jedynie wspólne... show more
Z posłowia:
Trylogia składa się z trzech powieści, które były wydane przed wojną w oddzielnych tomach, zyskały ogromną poczytność i tłumaczone były na wiele języków.
Nie są one, jak przekonał się czytelnik, związane wspólnym wątkiem akcji ani postacią żadnego z bohaterów, łączy je jedynie wspólne założenie filozoficzne: dążenie do ukazania całej złożoności prawdy o człowieku.
Metoda artystyczna cechująca twórczość psychologiczną Ćapka polega na konstruowaniu wydarzeń i charakterów ludzkich na podstawie różnych wypowiedzi i obserwacji, co w rezultacie prowadzi do konkluzji, iż ustalenie jednej obiektywnej prawdy o ludziach i zjawiskach jest rzeczą niemożliwą. Nie jest tez zamiarem autora rozwiązanie ukazanych problemów ani nietylkodlamoli wydanie sądu wartościującego bohaterów i ich czyny. Tę swoją postawę sformułował Ćapek w słowach: „Wierzę, że widzieć to jest wielka mądrość, że im więcej kto widzi, tym mniej może sądzić i tym mniej również pragnie być sędzią."  
show less
Format: hardcover
Publisher: Państwowy Instytut Wydawniczy
Pages no: 444
Edition language: Polski
Category:
Literature
Bookstores:
Books by Karel Čapek
Books by Paweł Hulka-Laskowski
On shelves
Share this Book
Need help?