logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Kiedy Bóg odwrócił wzrok. Odyseja wojenna, wygnanie i wybawienie - Wiesław Adamczyk
Kiedy Bóg odwrócił wzrok. Odyseja wojenna, wygnanie i wybawienie
by: (author)
4.00 20
Opowieść o wojennym dzieciństwie Wiesława Adamczyka spędzonym na Syberii i naznaczonym sowieckim barbarzyństwem Autor był małym chłopcem, gdy w maju 1940 roku wraz z matką i rodzeństwem deportowano go na sowiecką Syberię. Jego ojciec, oficer Wojska Polskiego, wzięty do niewoli przez Armię... show more
Opowieść o wojennym dzieciństwie Wiesława Adamczyka spędzonym na Syberii i naznaczonym sowieckim barbarzyństwem

Autor był małym chłopcem, gdy w maju 1940 roku wraz z matką i rodzeństwem deportowano go na sowiecką Syberię. Jego ojciec, oficer Wojska Polskiego, wzięty do niewoli przez Armię Czerwoną, zginął jako jedna z tysięcy ofiar zbrodni katyńskiej. Rozdzielenie rodziny i wysiedlenie zapoczątkowało dziesięcioletnią tułaczkę. Skrajnie trudne warunki życia w Kazachstanie, głód, karkołomna ucieczka z ZSRR, śmierć matki, obozy dla uchodźców, rodziny zastępcze - tę drogę, tak jak Autor, przeszło tysiące Polaków.
W pasjonujących wspomnieniach Wiesław Adamczyk oddaje głos ofiarom sowieckiego barbarzyństwa. Bezkompromisowa, przejmująca opowieść jest zapisem utraty dziecięcej niewinności i zmagań z rozpaczą, przez które przechodził mały chłopiec.
W opracowaniach dotyczących II wojny światowej często przemilcza się tę mroczną kartę europejskiej historii, pozostającą w cieniu Holokaustu. Wydarzenia na niej zapisane wciąż jeszcze czekają, by w pełni oddać im historyczną sprawiedliwość.

"Znam wiele opisów syberyjskiej odysei oraz innych zapomnianych wojennych dziejów. Żaden jednak nie jest bardziej pouczający, wzruszający i piękniej napisany niż Kiedy Bóg odwrócił wzrok " - z Przedmowy Normana Daviesa.  

źródło opisu: Dom Wydawniczy REBIS, 2011
źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/rebis/public/books/books.h...»
show less
Format: papier
ISBN: 9788375104028
Publisher: Rebis
Pages no: 352
Edition language: Polski
Bookstores:
Community Reviews
Czytane
Czytane rated it
4.0 Kiedy Bóg odwrócił wzrok. Odyseja wojenna, wygnanie i wybawienie
Opinia publiczna o kulisach zagłady w czasie II Wojny Światowej wie wszystko, prawie... Tak mało informacji pojawia się o represjach na Polakach wywołanych przez Związek Radziecki. Mało się wspomina, mało czyta, tym samym nasze pokolenia nie wiedzą prawie nic... Ta książka przedstawia wspomnienia sp...
Books by Wiesław Adamczyk
On shelves
Share this Book
Need help?