logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Księga wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa - Arthur Conan Doyle
Księga wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa
by: (author)
5.00 10
Sherlock Holmes, najbardziej znany bohater książek sir Arthura Conan Doyle’a, został opisany tak wnikliwie, iż przez długie lata wielu czytelników uważało, że żył on naprawdę, lub pragnęło, aby tak było. Sam autor przyznawał, że Holmes był częściowo wzorowany na faktycznie istniejącej osobie,... show more
Sherlock Holmes, najbardziej znany bohater książek sir Arthura Conan Doyle’a, został opisany tak wnikliwie, iż przez długie lata wielu czytelników uważało, że żył on naprawdę, lub pragnęło, aby tak było. Sam autor przyznawał, że Holmes był częściowo wzorowany na faktycznie istniejącej osobie, doktorze medycyny sądowej Josephie Bellu, mentorze pisarza i jego opiekunie podczas studiów w Edynburgu. Bell był postępowym chirurgiem i słynął z dedukcyjnego rozumowania.

Sherlock Holmes po raz pierwszy pojawił się w noweli "Studium w szkarłacie" (1887), ale dopiero po tym, jak opowiadanie "Skandal w Czechach" ukazało się w odcinkach w The Strand Magazine, przyciągnął czytelników i stał się literackim fenomenem. Żadne inne dzieło Doyle'a nie spotkało się z takim przyjęciem jak opowieści o błyskotliwym, ekscentrycznym i trudnym detektywie oraz jego sympatycznym cierpliwym asystentem i kronikarzu, doktorze Johnie Watsonie. Choć Anglik napisał także kilka romansów historycznych oraz monografie "Wielka wojna burska" (1900) i "Wojna w Afryce Południowej; przyczyny i przebieg" (1902), za które otrzymał tytuł szlachecki, pozostały one w cieniu przygód enigmatycznego bohatera.

(...)

Opowieści Doyle'a przyczyniły się do popularyacji gatunku opowiadań detektywistycznych i na zawsze zmieniły podejście pisarzy do literatury kryminalnej, a że wciąż są wznawiane na całym świecie i regularnie przenoszone na sceny oraz ekrany kinowe i telewizyjne, Sherlock Holmes zapewne pozostanie, również w XXI wieku, najsłynniejszym i najbardziej lubianym detektywem wszech czasów.
show less
Format: papier
ISBN: 9788375442755
Publisher: Rea
Pages no: 1108
Edition language: Polski
Bookstores:
Community Reviews
kasia0504s
kasia0504s rated it
5.0 Księga wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa
Jeszcze czytam, ale już teraz mogę powiedzieć, że opowiadania o Sherlocku kocham bezgranicznie ;) Niesamowity klimat, wspaniałe zagadki. Jak tylko potrzebuję chwili wytchnienia to sięgam właśnie po te opowiadania. Zdecydowanie polecam dla fanów powieści detektywistycznych.
Other editions (1)
Books by Arthur Conan Doyle
On shelves
Share this Book
Need help?