Miłosz. Powrót
Katalog wystawy czasowej w Pałacu Rzeczypospolitej „Miłosz. Powrót”, opracowany przez kuratora wystawy. Została w nim opisała szczegółowo koncepcja wystawy oraz wszystkie obiekty zaprezentowane w siedmiu gablotach w przestrzeni wystaw czasowych. Z rozdziału „Miłosz. Powrót. Notatki do wystawy”...
show more
Katalog wystawy czasowej w Pałacu Rzeczypospolitej „Miłosz. Powrót”, opracowany przez kuratora wystawy. Została w nim opisała szczegółowo koncepcja wystawy oraz wszystkie obiekty zaprezentowane w siedmiu gablotach w przestrzeni wystaw czasowych.
Z rozdziału „Miłosz. Powrót. Notatki do wystawy”
„Tytuł i koncepcja wystawy wyrastają ze świata bez Czesława Miłosza. […] Przez ostatnią dekadę żyliśmy w świecie, który od problematyki Miłoszowskiej coraz bardziej się oddalał, który z Miłoszem coraz mniej miał wspólnego, nie szukał u Miłosza odpowiedzi na palące kwestie, nie zadawał Miłoszowi żadnych pytań. Miłosz (a precyzyjnie mówiąc – pewne sposoby czytania i kultywowania Miłosza) rozjechał się ze światem. Rok 2011, czas monumentalnych obchodów 100-lecia urodzin poety, kiedy poczytne tygodniki publikowały cykle tekstów poświęcone poezji, wydaje się z dzisiejszej perspektywy rokiem na innej planecie. […] Postawiony w tytule wystawy „powrót” jest nieśmiałym przypomnieniem, że w 2024 roku Miłosz mógłby powrócić do krwiobiegu kultury. Ramy formalne zostały stworzone – senat ogłosił rok 2024 rokiem Czesława Miłosza, Wydawnictwo Znak zapowiedziało wznowienie wybranych książek w serii kolekcjonerskiej. Wystawa w Bibliotece Narodowej jest próbą syntetycznego ujęcia dzieła i życia Czesława Miłosza z perspektywy trzeciej dekady XXI wieku, z maksymalnym uwzględnieniem kontekstu czasów, w których żył i tworzył, autonomii dzieła, roli i znaczenia konkretu, bez ulegania intelektualnym modom i politycznym presjom. W swoich głębokich warstwach wystawa próbuje odpowiadać na pytania – kim jest Czesław Miłosz dzisiaj, oglądany z naszego brzegu? Co i dlaczego może być żywe w jego poezji?”.
show less