Ostry język wspomnień Ewy Berberyusz, oszczędny w słowach, lecz drapieżny w swej wymowie, przywołuje obraz minionych dziesięcioleci: przedwojnie, czas wojny, okres stalinizmu i epokę PRL-owskiej nędzy moralnej i życiowych absurdów. Pisząc z perspektywy dziecka, dorastającej dziewczyny czy...
show more
Ostry język wspomnień Ewy Berberyusz, oszczędny w słowach, lecz drapieżny w swej wymowie, przywołuje obraz minionych dziesięcioleci: przedwojnie, czas wojny, okres stalinizmu i epokę PRL-owskiej nędzy moralnej i życiowych absurdów. Pisząc z perspektywy dziecka, dorastającej dziewczyny czy dorosłej kobiety, autorka nie tylko wydobywa z mroku niepamięci minione wydarzenia, lecz rozprawia się także z otaczajacymi ją ludźmi, z dziennikarską sferą, ze znanymi postaciami ze świata polityki, z bliskimi, ale przede wszystkim z samą sobą. Moja teczka to bezpardonowy osąd przeszłosci oraz rachumek sumienia.
Ewa Berberyusz- reporterka: przez wiele lat współpracowała z różnymi pismami, m.in. z " Tygodnikiem Powszechnym", paryską "Kulturą", a obecnie z nowojorskim "Nowym Dziennikiem". Autorka poczytnych i tłumaczonych na inne języki książek z zakresu literatury faktu, takich jak Wychodne dla Ewy, Głos z Gułagu (wydana poza cenzurą), Anders spieszony czy książę z Maisons-Laffitte (oparta na wielogodzinnych rozmowach z Jerzym Giedroyciem).
show less