logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
Nekroprzemoc. Polityka, kultura i umarli - Stanisław Rosiek, Jakub Orzeszek
Nekroprzemoc. Polityka, kultura i umarli
by: (editor) (editor)
Najbardziej bezpośrednie formy nekroprzemocy wymierzone są w martwe ciała. Zbyt często umarli stają się obiektem nekropolityki, która nie ogranicza się – jak pisał przed laty Foucault – do prawa „skazywania na śmierć i zezwalania na życie” czy „skazywania na życie i zezwalania na śmierć”, lecz... show more
Najbardziej bezpośrednie formy nekroprzemocy wymierzone są w martwe ciała. Zbyt często umarli stają się obiektem nekropolityki, która nie ogranicza się – jak pisał przed laty Foucault – do prawa „skazywania na śmierć i zezwalania na życie” czy „skazywania na życie i zezwalania na śmierć”, lecz obejmuje swoim zasięgiem również zwłoki. Decyduje o ich istnieniu w sferze publicznej albo nadaje im status politycznego odpadu. Jednak nekroprzemoc to także – mniej uchwytne, choć nie mniej powszechne – nadużycia symboliczne. Literatura i sztuka dostarczają niezliczonych tego przykładów.

Autorki i autorzy zgromadzonych tu tekstów na rozmaite sposoby pytają o obszary panowania nekroprzemocy. Odpowiedzi, jakich udzielają, pokazują, że nasze (jeszcze żywych) kontakty z nimi (już umarłymi) rzadko są bezinteresowne.
show less
Format: hardcover
ISBN: 9788374535236
Publisher: słowo/obraz terytoria
Pages no: 596
Edition language: Polski
Category:
Essays, Philosophy
Bookstores:
Books by Stanisław Rosiek
Books by Jakub Orzeszek
On shelves
Share this Book
Need help?