logo
Wrong email address or username
Wrong email address or username
Incorrect verification code
"Nie wszystko srebro co się świeci". Wyroby cynowe w zbiorach Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku - Anna Sujecka
"Nie wszystko srebro co się świeci". Wyroby cynowe w zbiorach Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
by: (editor)
Katalog wystawy czasowej w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku, która miała miejsce od 20 czerwca do 10 listopada 2018 roku. Katalog zawiera informacje o historii cyny, technikach jej wytwarzania i zdobienia, o kolekcji należącej do słupskiego muzeum i o prezentowanych na wystawie obiektach.... show more
Katalog wystawy czasowej w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku, która miała miejsce od 20 czerwca do 10 listopada 2018 roku. Katalog zawiera informacje o historii cyny, technikach jej wytwarzania i zdobienia, o kolekcji należącej do słupskiego muzeum i o prezentowanych na wystawie obiektach.
Słupskie muzeum posiada jedną z największych i najciekawszych kolekcji wyrobów cynowych w Polsce. Gromadzone od blisko 100 lat obiekty pokazują niemal pełen przekrój wyrobów europejskich datowanych od XVI do XX wieku. Była to druga w wieloletniej historii słupskiego muzeum ekspozycja prezentującą całość kolekcji wyrobów konwisarskich. Obecnie zbiór ten składa się z ponad pięciuset obiektów, ukazujących sporą część asortymentu oferowanego w wiekach dawnych. Obiekty te pojawiały się niemal w każdej dziedzinie życia. W gospodarstwach domowych wykorzystywane były jako wyposażenie kuchni, salonów, akcesoria gospodarcze, w kościołach służyły głównie jako naczynia liturgiczne. Przez wieki popularność wyrobów cynowych wynikała z niewygórowanych cen, szerokiej dostępności oraz szlachetnego, przypominającego srebro wyglądu. Przez swoją miękkość cyna łatwo daje się formować, ale też szybko się zużywa. Narażona na upadek ulega odkształceniom, wystawiona na niekorzystne warunki koroduje. Stąd niewielka ilość zachowanych przedmiotów o dawnym rodowodzie.
show less
Format: paperback
ISBN: 9788395130809
Publisher: Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
Pages no: 32
Edition language: Polski
Category:
Art
Bookstores:
Books by Anna Sujecka
On shelves
Share this Book
Need help?